Dobrý den, vaše dcera je v nemocnici a akutně potřebuje peníze. S takovou větou zvonila na velmi staré lidi třiačtyřicetiletá žena z Brna. Důchodkyním, kterým bylo většinou více než osmdesát let, pak namluvila, že někdo z jejich blízkého okolí nutně potřebuje peníze. Pachatelce se podařilo obalamutit dvaatřicet důchodkyň a kriminalisté jí napočítali škodu za více než dvě stě tisíc korun.

„Žena postupovala ve všech případech stejně. Zpravidla jim namluvila, že v nemocnici starých žen je někdo z rodiny. Požadovala peníze na ošetření v nemocnici, na léky, operace či nadstandardní zdravotní zákrok,“ přiblížil jednání dopadené pachatelky brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Jakmile se žena vetřela do bytu starých a osamělých žen, historku s údajným pacientem dokončila. Pak už jí stačilo vypozorovat, odkud důchodkyně bere peníze. „Když jí pak daly peníze, v nestřeženém okamžiku si vzala ještě něco navíc. Buď sebrala další peníze, nebo jiné cenné věci jako mobilní telefony či šperky,“ uvedl jeden z kriminalistů, který na případu pracoval.

Brala „málo“

Podvodnice si říkala převážně o menší částky do pěti tisíc korun. Věděla, že pokud by ji přitom přistihla policie, jednalo by se o pouhý přestupek. Ženu stíhají policisté na svobodě, za trestné činy podvodu a krádeže jí hrozí až tři roky vězení.

Když dříve nebo později důchodci zjistili, že celkem slušně vystupující žena nebyla ze zdravotnického zařízení, kontaktovali policii. Všechny okradené důchodkyně si pak všimly jedné podstatné zvláštnosti. „Měla velkou mezeru mezi předními zuby,“ popsaly oběti podvodnici na policii. Kriminalisté pak ženu dopadli i díky druhé stopě. A to kvůli její bohaté trestné minulosti. Žena už má totiž na svědomí několik obdobných podvodů a krádeží.

O mazanosti a vypočítavosti podvodnice svědčí i fakt, že si vybírala oběti, které se kvůli vysokému věku a často i zdravotním problémům nemohou nijak bránit. „Pokud bych měl použít slovo nečestné, pak by to bylo velmi mírné přirovnání,“ poznamenal Malášek.

Senioři sobě

Policisté v Jihomoravském kraji tvrdí, že nárůst podobných podvodů je alarmující. „Oproti loňskému roku je to bezmála stoprocentní nárůst. Zatímco za celý rok 2007 jsme vyšetřovali 183 případů se škodou půldruhého milionu korun, jen za první letošní pololetí byla kořist podvodníků už tři miliony,“ upozornil Pavel Šváb z preventivního oddělení jihomoravské policie.

Mnoho okradených lidí policii nenechává klidnou. Spustila proto projekt s názvem Senioři sobě. Do terénu v následujících dnech vyrazí aktivní důchodci, kteří ve svém okolí budou na nástrahy „velkoměsta“ upozorňovat vrstevníky v důchodovém věku. „Zatím jsem se důchodci bavil jen o zdravotních problémech, nyní nastává čas na bezpečnostní problematiku,“ těší se na obchůzky například Stanislav Jabůrek z Brna.

Pachatelé při okrádání důchodců používají celou řadu fint. „Vždycky nastane období, kdy se vyskytuje jeden a ten samý způsob. Dříve se často objevovali falešní podomní prodejci, kdy jeden z pachatelů nabízel osobě zboží a druhý za jejími zády kradl,“ připomněla starý trik komisařka Soňa Svobodová.

Někteří podvodníci dokáží vymyslet i daleko lstivější finty. Vymyslí si třeba historku, že se přátelí s jejich vnukem, který jim dluží za práci či materiál peníze. A ty si prý mají vyzvednout u nich. Vydávají se ale také často třeba za opraváře nebo pracovníky elektráren, plynáren či vodáren.