Podle státního zástupce Ivana Hrazdiry k fiktivním přepravám používal obžalovaný zaměstnanec seznamy zesnulých pojištěnců. „Služby měla poskytovat nestátní zdravotnická záchranná služba, kterou vlastnil dnes již zesnulý partner komplice Z.K.," uvedl Hrazdira.

Ta však na podzim roku 2007 ukončila činnost, o čem podle státního zástupce oba obžalovaní věděli. „Přesto úmyslně uváděli pojišťovnu v omyl a podstrkovali falešné smlouvy o poskytování zdravotní péče," dodal Hrazdira. Celkem bylo na účet Z.K. z pojišťovny vyplaceno přes dvaadvacet milionů korun ve 166 platbách.

Oba obžalovaní s verzí státního zastupitelství nesouhlasí. Každý z nich ale trvá na úplně jiné verzi příběhu.

Z.K. svou vinu popřel. „Od roku 2007 do roku 2015 jsem o žádném zasílání částek nevěděl," uvedl obžalovaný. Přestože peníze byly zdravotní pojišťovnou vypláceny na jeho účet, on sám se o něj podle jeho slov vůbec nestaral.

Přístup k účtu měl mít jeho partner, se kterým byl od svých osmnácti let. „Když jsem začal podnikat, měl jsem v účetnictví nepořádek. Tak mi přítel nabídl, že za mě bude vše vyřizovat. Byl jsem rád, že mi odpadne starost," vysvětlil šestapadesátiletý Z.K. Vylíčil, že se až do smrti svého partnera o žádné účetní věci vůbec nezajímal, nekontroloval pohyby na svém účtu a k provozním účelům svého podnikání využíval výhradně hotovost. „Já se počítačů bojím, nerozumím jim a ony nerozumí mně," tvrdil soudu.

Jak sám dodává, o účetnictví se začal starat až po smrti svého partnera na začátku roku 2016. „Obžalovaného R.L. jsem znal, přátelil se s mým partnerem. Záhy po jeho smrti mě navštívil a sdělil mi, že mám že mám vyřízené dotace od pojišťovny na rekonstrukci sauny, kterou provozuji," upřesnil Z.K.

Polovinu z údajných dotací měl vždy vybrat a předat R.L. „Řekl mi, že jde o jiný projekt, o který se nemám zajímat a nemám se o nic starat," dodal komplic. Podle svých slov neměl důvod R.L. nevěřit, protože jej vnímal jako respektovaného a čestného člověka.

S druhým obžalovaným se prý nezná

Dvaasedmdesátiletý obžalovaný R.L. se na úterní líčení ze zdravotních důvodů nedostavil. Na úterním soudu ho zastupoval jeho obhájce Marek Fikr. „Můj klient se ničeho nedopustil. Obžaloba tvrdí opak, ale nemá pro to důkazy," sdělil na místě novinářům.

Z přípravného řízení podle advokáta vyplývá, že to nemohl být R.L., kdo zařídil, že byl u zdravotní pojišťovny stále vedený již neexistující poskytovatel zdravotních služeb. „To, že se stal podvod, je jasné. Rozporujeme ale to, že předmětné dávky vytvářel můj klient," podotknul Fikr.

Komentář obhájce Marka Fikra, který zastupuje obžalovaného R.L. | Video: Deník/Magdaléna Blažková

Ve čtené výpovědi R.L., kterou u soudu přednesl předseda senátu Dušan Beránek, tvrdí, že s druhým obžalovaným se téměř neznal. Popřel také přátelství s jeho zesnulým partnerem. Historku o dotacích označil za výmysl. „Zdravotní pojišťovna žádné dotace neproplácí," zaznělo ve čtené výpovědi.

Líčení bude pokračovat hned ve středu, kdy soud vyslechne svědky. Podle obžaloby hrozí oběma mužům za zločin podvodu, kterým způsobili škodu vysokého rozsahu, trest vězení na pět až deset let.