Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokračuje líčení v kauze Toflova gangu. Burian přijde na řadu v úterý

Brno – Přes dvacet svědků plánuje tento týden vyslechnout trestní senát Krajského soudu v Brně, který rozhoduje o případu takzvaného Toflova gangu. Státní zástupce Martin Brzobohatý v něm třináct mužů, většinou bývalých policistů, viní mimo jiné z vydírání moravských podnikatelů či z braní úplatků.

20.5.2013
SDÍLEJ:

Karel BurianFoto: DENÍK/Attila Racek

Tento týden má dojít například na výslech Luboše Almásyho, bratra údajného šéfa skupiny Miloše Almásyho nebo na výslech šéfa České televize Brno Karla Buriana. Buriana z napojení na gang obvinil jeden z hlavních svědků v této kauze podnikatel Petr Michek. Několik dalších svědků ale jeho výpověď zpochybnilo.

U minulé části hlavního líčení vypovídal například údajný poškozený G. B. Měl ho vydírat Almásy spolu s dalším obžalovaným Radkem Petrem. Kvůli tomu, že si G. B. od Almásyho do roku 2002 půjčoval peníze. „Pak už jsem ale nebyl schopný splácet podle dohody a posílal jsem trochu méně peněz. Kontaktoval mě nějaký muž jménem Radek a vozil jsem mu pro Almásyho peníze a elektroniku. Nakonec jsem za ním jel do nějakého domu v Brně. Tam se mě ptali, kdy budou peníze. A vyhrožovali mi, že dopadnu špatně. Byl tam i Almásy. Přikládali mi k hlavě pistoli a nakonec mi někdo zabodl do stehna nůž. Nejsem si jistý, kdo to byl. Ale myslím, že Almásy," řekl muž.

Na žádost předsedy senátu Miloše Žďárského, aby si prohlédl obžalované a určil Radka, ukázal svědek na Radoslava Petra. „Vypadá pořád zhruba stejně," dodal k označení.

Petr ale jeho výpověď zpochybnil. Jeho obhájce totiž svědkovi ukázal Petrovu fotografii z roku 2002. Svědek ho nepoznal. „Takhle jsem vypadal před deseti lety. Vážil jsem alespoň sto dvacet kilogramů. Teď mám pětasedmdesát. To, že jsme se se svědkem potkávali a dával mi nějakou elektroniku, je tedy hloupost," hájil se Petr.

S výpovědí slovenského podnikatele nesouhlasil ani Almásy. „Půjčoval jsem mu peníze, ale nikdy jsem nevyhrožoval. Jako policista jsem se násilí vyhýbal. Zůstaly mi po něm jen dluhy, které mám potvrzené notářským zápisem. Na žádné schůzce, kde by někdo svědka ohrožoval pistolí, jsem nebyl," prohlásil Almásy.

SLEDOVALI JSME ONLINE PŘÍMO ZE SOUDNÍ SÍNĚ

12:19   Soud poté líčení přerušil. Pokračovat bude v úterý, kdy má vypovídat například Almásyho bratr Luboš nebo ředitel České televize Brno Karel Burian. Jestli přijdou, ale není jisté. Ani u jednoho se soudu nepodařilo vykázat doručení. „Je zajímavé, že Karel Burian je ředitelem veřejnoprávní televize, ale nemá datovou schránku, kam bychom mohli doručit. Pokusíme se s ním proto domluvit telefonicky. Stejně tak se nepodařilo zastihnout Luboše Almásyho," poznamenal předseda senátu Miloš Žďárský. Požádal proto advokátku Miloše Almásyho Jano Glogarovou, aby bratra svého klienta kontaktovala a informovala ho o úterním líčení, kde by měl vypovídat.

12:17   K jeho výpovědi se poté vyjádřil Polák. „Tento svědek dokazuje, že Michek nemluví pravdu. Tvrdil totiž, že jsem ho celou dobu vydíral a nikdy jsem pro něj nepracoval. Tento svědek ale dokazuje, že to tak nebylo. Jasně prohlásil, že jsem pracoval pro Michka stejně jako on," upozornil obžalovaný.

12:12   Svědek naznačil, že Michkovy obchody s lihem nebyly legální. „Jednou po mně chtěl, ať vyměním etikety na lihu, který byl ve Velké Bystřici. Říkal, že jinak bude problém, protože má přijít nějaká kontrola," poznamenal svědek. Líh ale tehdy při manipulaci vybuchl. „Skončil jsem pak na popáleninovém oddělení nemocnice v Ostravě. Měl jsem popáleniny na šedesáti procentech těla. Když mě měli z nemocnice propouštět, přijeli pro mě celníci a policisté a převezli mě k výslechu do Olomouce," podotkl Čermák.

12:02   Poslední svědek předvolaný na dopoledne, který přišel, je Miroslav Čermák. Také o jeho výslech požádala Polákova advokátka Judita Naglíková. „Poláka znám od malička, oba pocházíme z Myjavy. V roce 2004 jsem neměl práci a Polák mi nabídl, abych šel pracovat do České republiky. Souhlasil jsem. Pak jsme jeli do Brna a pracovali jsme pro Michka. Vozil jsme líh a lihové výrobky. Vždycky se mnou jelo ještě jedno auto, které hlídalo, kudy jedu a jestli nemám žádné problémy. Říkali mi, abych si dával pozor na policii a na celníky," poznamenal svědek.

11:45   Před senát poté předstoupil Antonín Habán. O jeho výslech požádala Almásyho advokátka Jana Glogarová. Trval jen pár minut. Habán se při něm zmínil o jedné zajímavé věci. „Almásy mi v letech 2010 a 2011 poskytoval právní služby. Měli jsme řadu schůzek. Byl jsem i na schůzkách, kde byli i jiní lidé. Několikrát jsem tak slyšel, jak říkají, že za nimi byla policie a přesvědčovala je, aby svědčili proti Almásymu. Sám jsem to slyšel například také od pana Brzáka, se kterým se znám," upozornil svědek.

11:38   Po Kamarýtovi senát předvolal Juraje Bakoše. O výslech tohoto svědka žádala obhájkyně obžalovaného Eduarda Poláka Judita Naglíková. Proto také vedla výslech svědka. Mluvil při něm například o schůzkách Poláka s Michkem, kterých se účastnil. „Jednou jsem s Polákem byl u Michka v kanceláři. Bavili jsme se normálně o běžných věcech. Podruhé Polákovi volal, aby se s ním šel. Protože jsem byl s Polákem a Brno moc neznám, šel jsem také. O čem se přesně bavili, nevím. Vím jen, že šlo o nějaké peníze, které dával Polák Michkovi," poznamenal Bakoš. Dodal, že vztah obou mužů byl dobrý. „Tykali si a chovali se k sobě hezky. Polák o něm přede mnou také mluvil dobře," podotkl.

11:23   Dalším svědkem byl Tomáš Kamarýt. Kamarád jednoho z údajných poškozených M. K. Jeho výpověď patřil k nejkratším, které zatím u soudu v této kauze zazněly. „Vím, že M. K. měl nějaké problémy se zákonem a že podával stížnosti na nějaké policisty. Říkal mi o tom. O co šlo, už si ale nevybavuji, je to dlouho," uvedl pouze Kamarýt.

11:13   Petr poté Kovářovu výpověď zpochybnil. „Kovář byl Weinbrenerův účetní. Jednou mě kontaktoval s tím, jestli bych nemohl dosvědčit, že Weinbrener falšoval Behrův podpis a zařídil tak převod nemovitosti. Nabízel mi za to peníze. Odmítl jsem. Weinbrener byl můj kamarád z dětství," podotkl Petr. Při předchozích otázkách svědkovi navíc upozornil, že Kovář byl mezitím odsouzený za zpronevěru.

11:03   Svědek uvedl, že slyšel také o tom, že Almásy měl chtít peníze od Michka. „Slyšel jsem to od Michala Adamčíka, který tehdy u Michka pracoval jako asistent. Nějaký čas se mu dokonce staral o restauraci U Šaška a krále. Jednou jsem tam s ním seděl a u vedlejšího stolu seděl Michek s Almásym. Adamčík mi pak říkal, že Almásy má Michkovi za nějakých sedm set nebo osm set tisíc pomoci Michkovi s jeho trestním stíháním ohledně nějakého lihovaru. Po skončení schůzky s Almásym si k nám Michek přisedl a potvrdil to," poznamenal svědek.

10:50   Po vyjádření obžalovaných zavolal senát do jednací síně svědka Michala Kováře. „Z obžalovaných znám Radka Petra, Miloše Almásyho a Eduarda Poláka. Petra znám od doby, kdy jsem s obchodním partnerem Milanem Behrem investoval do projektu Michala Weinbrenera. Podílel se na něm i Petr. Podvedli nás, když falšovali Behrův podpis. Petr mě poté kontaktoval a nabízel mi, že to za úplatu vyřeší. Říkal, že má známé na soudu, státním zastupitelství i policii a že zařídí, aby se naším případem začali zabývat. Navíc tvrdil, že dosvědčí, že Behrův podpis není pravý," uvedl Kovář.

10:36   Ke svědkově výpovědi se vyjádřil i Velecký. Také on vydírání popřel. „Musím souhlasit se svým bývalým kolegou Almásym, že to nebylo tak, jak říká svědek. P. K. jsem viděl jen jednou v životě, když u mě byl se svým advokátem podávat vysvětlení. Na schůzce u Michka jsem byl proto, že mi měl Michek dát nějaké kontakty, což také udělal. O schůzce vědělo i státní zastupitelství," upozornil Velecký.

10:29   První chce na svědka reagovat Almásy. Jeho výpověď zpochybnil. „Dnes jsem ho viděl poprvé, nikdy jsem mu nevyhrožoval, nikdy jsem s ním nejednal a nikdy jsem ani nenosil žádný kožený kabát, o kterém P. K. mluvil. Klidně můžete udělat domovní prohlídku a prohledat mi šatník," podotkl Almásy. Zároveň přiznal, že od svědka peníze dostal. Podle Almásyho šlo ale o úplatek a ne o vydírání. „Kontaktoval mě Michek, že jeho známý má potíže a jestli bych mu mohl pomoci. Proto jsem na tu schůzku přišel. Jenže kdyby svědek přiznal, že prostřednictvím Michka si se mnou dojednal schůzku a dal mi takto peníze, hrozilo by mu trestní stíhání za úplatkářství. Proto se radši přihlásil jako poškozený, zvlášť když vycítil šanci, že by tak mohl peníze získat zpátky," poznamenal obžalovaný.

10:23   Výslech P. K. trval skoro hodinu. Svědek při něm soudu předložil i výpis z účtu, který má dokazovat, že si vybíral půl milionu korun. K jeho výpovědi se nyní mohou vyjádřit obžalovaní.

10:11   Výslech svědka pokračuje otázkami obhájců. Jako první se ptá Veleckého advokát Petr Slepička. Upozorňuje na rozpory ve výpovědi P. K. a Michka. „Michek tvrdil, že přišel za vámi do kanceláře, aby zjistil, zda nechcete něco k pití. Viděl přitom, jak listujete spisem a vedle vás je obálka, ve které byly peníze. Vy dnes uvádíte, že když jste spis dostal, peníze jste předal Almásymu a už jste je u sebe neměl. Která verze je tedy pravdivá?" ptal se obhájce. Svědek poté zpochybnil Michkovo tvrzení. „Moje verze je pravdivá. Tak, jak říkal Michek, to nebylo," poznamenal svědek.

9:55   Přesto měl nakonec zaplatit. „Měl jsem strach o rodinu, tak jsem poprosil Michka, aby mi dohodl schůzku s Almásym ve své kanceláři. Přišel jsem na ni o něco dřív. Viděl jsem proto přicházet Almásyho s Veleckým. Šli do zasedačky, zatímco já do Michkovy kanceláře. Za chvíli tam přišel Almásy. Chtěl peníze. Dal jsem mu je a on mi za to dal šanon se spisem. Řekl, že si ho mám prostudovat, pak na ně zaklepat a oni si pro něj zase přijdou. Přesně tak jsem to také udělal," uvedl svědek. Obžalovaným měl dát půl milionu korun a tím měl být jeho případ vyřízen.

9:43   Svědek uvedl, že mu gang měl také vyhrožovat. Měli se ho například pokusit v autě vytlačit ze silnice. „Když jsem pak byl na chatě u Petra Michka, vyprávěl mi o svých problémech s policií. Řekl jsem mu, že mám podobné problémy. Doporučil mi spolupráci s advokátem Petrem Poledníkem a domluvil mi s ním schůzku," poznamenal P. K.

9:34   Poté co předseda senátu Miloš Žďárský zrekapituloval dosavadní průběh líčení a nastínil program dalších dnů, začal výslech P. K. Obžalovaní ho měli vydírat v druhé polovině roku 2007. „Tehdy jsem byl vyšetřovaný policií kvůli firmě, kterou jsem vedl. Netušil jsem proč, nic jsem neprovedl. Po čase jsem se dozvěděl, že když zaplatím, bude vyšetřování odložené. Odmítl jsem. Neměl jsem důvod platit, nic jsem neprovedl a byl jsem přesvědčený, že to proto musí být stejně odložené," poznamenal svědek.

9:12   Krátce po deváté dopoledne soud zahajuje pokračování hlavního líčení v kauze takzvaného Toflova gangu. Z pěti svědků předvolaných na devět hodin je před jednací síní pouze jeden. Údajná oběť gangu podnikatel P. K. Podle obžaloby ho měli vydírat Miloš Almásy a Roman Velecký.

Autor: Jan Němec

20.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Utkání 14. kola hokejové extraligy: HC Oceláři Třinec vs. HC Kometa Group.
AKTUALIZOVÁNO
19

Kometa prohrála v Třinci, hattrickem ji sestřelil Růžička

Ilustrační foto.
6

Lékaři ve středu na protest zavřou ordinace. Dusí je papírování

Pětiletého syna otec znásilnil, potvrdil soud. Muž trvá na tom, že je nevinný

Brno, Blanensko – Svého pětiletého syna podle obžaloby znásilnil. Muže z Blanenska v květnu Krajský soud v Brně odsoudil k pěti a půl roku vězení. „Využil neznalosti a nevědomosti svého syna. V posteli se vzájemně dotýkali na svých penisech. Poté ho donutil k tomu, aby jej uspokojil rukou,” uvedl předseda senátu Michal Zámečník. Muž svou vinu popírá a odvolal se k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten případ vrátil k přezkoumání zpátky do Brna.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Jana Krutáková je lídryní jihomoravské kandidátky hnutí Starostů a nezávislých pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 13 do 14 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Kometa zná termíny osmifinále Ligy mistrů. Se švýcarským Zugem začne doma

Brno - Nejprve doma a poté ven. Hokejisté brněnské Komety osmifinále Ligy mistrů začnou před vlastními fanoušky. Se švýcarským Zugem se poprvé střetnou na ledě DRFG Areny v úterý 31. října v sedm hodin večer, odvetu pak ve Švýcarsku pak Brňané sehrají 7. listopadu ve tři čtvrtě na osm večer.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení