Ležel vážně zraněný v lese a nevěděl, kde přesně je. Přesto si dvacetiletý muž, který se stal obětí útoku přesily, dokázal sám zavolat pomoc. Když policisté mladíka v lese mezi Brnem a Bílovicemi nad Svitavou objevili, jeho stav byl kritický. V hledání jim pomohla mobilní aplikace, která sdílela mužovu polohu.

Zavraždit dvacetiletého muže se ve čtvrtek mezi osmou a devátou večer měla pokusit trojice jeho vrstevníků v brněnské Luční ulici. „Poškozeného vylákali do parku pod záminkou obchodní schůzky. Namísto toho ho ale surově napadli,“ popsal útok policejní mluvčí Pavel Šváb.

Vážně zraněnou oběť útočníci naložili do auta a odvezli do lesů za Brnem. „V lese napadeného ponechali svému osudu,“ uvedl Šváb.

Ilustrační foto.
Lelekovice dle obrazu jejich obyvatel: lidé navrhnou vylepšení za čtvrt milionu

Raněný si ale dokázal přivolat pomoc. „Nevěděl, kde přesně je a nedokázal ani reagovat na dotazy operačního důstojníka,“ okomentoval situaci Šváb. V pátrání policistům pomohla sociální síť, která sdílela polohu mladíkova telefonu.

Na místo s policisty ihned vyrazili také záchranáři, kteří napadeného v kritickém stavu převezli do fakultní nemocnice v Bohunicích. „Pacienta jsme museli zafixovat a připojit na řízenou ventilaci. Poté byl převezen na akutní příjem,“ okomentovala mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Trojici podezřelých policisté vypátrali v pátek, nyní jsou ve vazbě. Mladíkům ve věku osmnáct, dvaadvacet a třiadvacet let hrozí za pokus o vraždu až dvacet let ve vězení nebo výjimečný trest, tedy i doživotí.

Co dvojici studentů a řidiče z povolání k činu vedlo policie zatím neví. „Své oběti ale sebrali několik desítek tisíc korun,“ naznačil Šváb.

Proč mladíci zašli tak daleko policisté vyšetřují. „Člověk se brutálním zločincem v osmnácti nestane najednou. Mohlo je k tomu dovést několik faktorů, například špatná rodinná situace nebo závislost na drogách,“ objasnil primář psychologického oddělení Vojenské nemocnice Jiří Brančík.

Ilustrační foto.
Pokácel a odvezl přes tři stovky stromů za 150 tisíc. Pařezy maskoval hlínou

Podobným případem pokusu o vraždu se před týdnem zabýval také krajský soud v Brně. Pod záminkou obchodního jednání se měla v listopadu roku 2017 sejít dvojice mužů v brněnském lomu Hády, kde se jeden z účastníků schůzky pokusil druhého shodit dolů ze srázu. „Když jsme se vraceli k autu, strhl mě na zem a já málem spadl přes okraj. Pak se mě snažil kopnout a hodil mi do očí písek,“ popsal tehdy útok napadený.

Vraždy na veřejných místech nejsou podle policistů příliš obvyklé. „Nejčastější jsou klasické domácí zabijačky, ke kterým dochází mezi partnery nebo příbuznými,“ uvedl před nedávnem náměstek pro službu kriminální policie Libor Kachlík.