Odhaduje to dozorující státní zástupce Martin Brzobohatý z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Kauza je totiž podle něj tolik komplikovaná, že se dříve vyšetřovatelům nepodaří dát dohromady všechny důkazy. Jen od minulého pátku se totiž policistům přihlásilo přes pětadvacet nových svědků. „Vzhledem k tomu, že jsou muži ve vazbě, budeme se vyšetřování snažit urychlit,“ uvedl pro Brněnský deník Rovnost Brzobohatý.

Soudy přitom budou v mezidobí rozhodovat, zda šestice obžalovaných ve vazbě zůstane. „Vždy po čtvrt roce musí státní zástupce rozhodnout, zda je vazba stále nutná. Obvinění navíc mohou kdykoliv požádat o propuštění. O jejich žádosti se musí rozhodnout do pěti pracovních dní,“ vysvětlila pravidla vazby mluvčí brněnského městského soudu Gabriela Stočková.

Tři bývalé policisty z jihomoravské hospodářské kriminálky, jednoho stávajícího policistu a dva jejich další komplice pozatýkali kriminalisté minulé úterý. Zátahu předcházelo dvouleté vyšetřování Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Policejní inspekce.

Vydíraný podnikatel chodil k soudu 2,5 roku

Brno - Případem brněnského podnikatele, který se cítí být jednou z obětí policejního gangu, se soudy zabývaly dvaatřicet měsíců. Teprve poté rozhodly o jeho nevině.

Jsem nevinný a k soudu jsem se dostal jen proto, že jsem odmv úterý. Redakci se teď podařilo zjistit o případu podrobnosti. Než mužovu nevinu potvrdil soud, trvalo to přes dva a půl roku. Spis k případu za tu dobu nabobtnal na tři tisíce stran.

Podnikatel, který svůj případ popsal pod podmínkou anonymity, přitom na nesrovnalosti ve vyšetřování upozorňoval celou dobu. Jeho podněty se zabývalo i Nejvyšší státní zastupitelství. Na nic podezřelého nepřišlo. „Obviněný zmínil řadu námitek proti vyšetřování. Rozhodně ale neuvedl, že ho někdo vydíral,“ uvedl státní zástupce Michal Galát, který případ dozoroval.

Souzený muž pro to má jednoduché vysvětlení. „Stížnosti jsem směřoval nejprve k policejní inspekci. Vyšetřovatel Rudolf Setvák mě tehdy ujistil, že se případem budou zabývat. Doporučil mi, abych vydírání u soudu nezmiňoval. Prý by jim to mohlo překazit vyšetřování,“ vzpomíná podnikatel.

Zahlazoval podněty

Setvák podle něho ale případ zametl pod koberec. Kriminalisté nyní zjistili, že právě díky Setvákovi se policejní gang kryl. Jako pracovník policejní inspekce totiž zahlazoval podněty na podivné chování svých kompliců. Za to teď sedí ve vazbě, stejně jako tři jeho bývalí kolegové z jihomoravské hospodářské kriminálky a dva civilisté.

Soudní mašinérie tak zřejmě díky Setvákovu zásahu běžela přes dva a půl roku. Podnikatel začal mít potíže v roce 2006, kdy ho policie obvinila z krácení daní. „O obvinění jsem se od policistů dozvěděl jedenáct dní předem. Mohl jsem se mu vyhnout, kdybych jim zaplatil tři miliony korun,“ řekl muž.

Peníze vyděračům nezaplatil a o několik měsíců později se jeho případ dostal k brněnskému krajskému soudu. Tomu se důkazy zdály nedostatečné, proto kauzu vrátil k došetření Vrchnímu státnímu zastupitelství. „Olomoucký vrchní soud nám však na základě stížnosti státního zástupce přikázal, abychom případ řešili a rozhodli o něm,“ uvedla pro Brněnský deník Rovnost mluvčí brněnského krajského soudu Miroslava Sedláčková.

Koncem roku 2008 se proto konalo první hlavní líčení a v květnu 2009 soud vynesl verdikt. Soudkyně Hana Zoubková rozhodla o mužově nevině. Spolu s ním osvobodila i dalších sedm obžalovaných.

Státní zástupce Galát měl ale na vinu obžalovaných jiný názor. Pro zmiňovaného podnikatele navrhoval za krácení daně šestileté vězení, podobné tresty požadoval i pro další muže.

U vynesení osvobozujícího rozsudku Galát nebyl, ale pověřil kolegu, aby se na místě odvolal. Krátce poté svůj postoj k odvolání přehodnotil. „Názor jsem změnil poté, co jsem rozsudek dostal v písemné podobě. O bezúspěšnosti odvolání se shodlo také vedení Vrchního státního zastupitelství a dohledový orgán na Nejvyšším státním zastupitelství,“ uvedl Galát.

Zlom v kauze podle něj nastal ve chvíli, kdy se k záležitosti vyjádřilo Finanční ředitelství v Brně. „Úřad totiž v průběhu soudu zpětně potvrdil, že nárokované odpočty daně z přidané hodnoty byly v případě obžalovaných oprávněné,“ vysvětlil Galát.

Průběh případu

leden 2007: podání obžaloby k brněnskému krajskému soudu

srpen 2007: rozhodnuto o vrácení případu k došetření státnímu zástupci

leden 2008: Vrchní soud v Olomouci přikazuje, aby se brněnský krajský soud případem znovu zabýval

prosinec 2008: začalo hlavní líčení

květen 2009: zprošťující rozsudek, proti kterému se státní zástupce odvolal

září 2009: kvůli chybějícímu odůvodnění odvolání soud odvolání odmítl

Zdroj: Krajský soud v Brně

ZUZANA TAUŠOVÁ
ZUZANA PLETICHOVÁ