„O zákazu prodeje jsme se dozvěděli hned v pátek večer. Upozorňovali nás na to lidé, tak jsme zavolali na policii a tam nám informaci potvrdili," vysvětlila například provozní večerky v Joštově ulici v centru Brna Luminia-Ana Bagiu. Zákazníci se podle ní na tvrdý alkohol neptají. „Je sice poznat, že je zákaz štve, ale chápou nás," dodala.
Regály obchodů, ve kterých by jindy byly lahve s tvrdým alkoholem, zely v sobotu dopoledne prázdnotou. „Prodáme jenom víno nebo pivo," upozornil prodavač v potravinách v Kounicově ulici. Cedule s omluvou zákazníkům vystřídala lahve i v prodejně Albert na Mendlově náměstí.
Nižší příjmy
Prázdné regály byly v sobotu i v hospodách a restauracích. Na jejich dveřích ale označení většinou chybí. „Není to potřeba. Všichni ví, že jim teď tvrdý alkohol nenaleju. A když tak jim to vysvětlím," sdělil František Kašparovský, který má pronajatou hospodu na náměstí v Židlochovicích na Brněnsku. Postěžoval si však, že kvůli zákazu bude mít nižší tržby. „Tento víkend tu navíc máme hody. Je jasné, že teď prodělám. Doufám, že až se zjistí, kdo za těmi všemi otravami stojí, tak aspoň dostane takový postih, která bude stát za to," dodal.
Méně zákaz vadí manželce majitele Zahradní restaurace Lumbarda v Unkovicích na Brněnsku Marcele Šormové. „Nijak nás to neomezilo. Lidé tady pijí hlavně pivo a víno. Tvrdý alkohol moc ne. Jen před chvílí jsem musela vysvětlovat dvěma německým turistům, že becherovku jim teď nikdo nenalije," popsala. Ona sama se zákazem souhlasí. „Určitě to pomůže vyšetřování. Možná měl ale zákaz přijít dřív," myslí si.
Většinu lidí ale zákaz pohoršuje. „Nechápu to. Myslím, že je k ničemu. V obchodech se prodává okolkovaný alkohol. Tohle rozhodnutí spíš podpoří černý trh," řekla například Johana Pellarová z Brna. Souhlasí s ní i jeden z hostů unkovické restaurace, který si nepřál uvést své jméno. „Vyšetřování to nepomůže. Maximálně to teď zachrání pár lidí, kteří si chtěli nějaký tvrdý alkohol koupit a teď to neudělají," myslí si.
Tři a půl tisíce kontrol
Jihomoravští policisté od pátečního večera kontrolují všechny provozovny, kde se prodává alkohol. „V prvotní fázi jsme o přijetí nového opatření informovali obsluhu kontrolovaných provozoven a upozorňovali jsme také na to, že alkohol nad dvacet objemových procent nesmí být ani vystavený za výlohou či barem. Lahve musí být přesunuty do skladu," sdělila mluvčí jihomoravských policistů Petra Vedrová.
Kontrolám se o víkendu věnovalo několik set policistů, kteří navštívili přes tři a půl tisíce provozoven. „Prozatím jsme nezjistili závady a neoznamovali správnímu orgánu žádné pochybení ze strany prodejců, v kontrolách však budeme i nadále pokračovat," sdělila Vedrová. Za porušení mimořádného opatření hrozí prodejcům pokuta až tři miliony korun.
Kriminalisté se také intenzivně věnují šetření už třetího případu otravy metylalkoholem na jižní Moravě. Kvůli podezření na otravu převezli v sobotu ráno záchranáři osmatřicetiletého muže do boskovické nemocnice. „Pacientovi byl ihned odebrán vzorek krve, který byl poslán na analýzu na Ústav soudního lékařství v Brně. Laboratorní rozbor podezření na otravu metylalkoholem potvrdil," sdělila Vedrová. Dodala, že kriminalisté v současné době zjišťují veškeré informace o původu smrtící lihoviny, kterou měl muž vypít.
Policisté také v pátek po osmé hodině večer zajistili v jedné z obcí na Znojemsku v přístavku rodinného domu přes dvanáct set litrů lihovin různého druhu. „Jednalo se o více než šest set litrů rumu, pět set litrů vodky a desítky litrových lahví dalších destilátů. Vzhledem k tomu, že se jednalo o neokolkované lahve, případ jsme v sobotu ráno předali Celní správě," popsala Vedrová.
Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo v sobotu večer na svých stránkách fotky lahví, ve kterých už byl v Česku nalezen závadný alkohol. Lidé si je mohou prohlédnout ZDE.