Policisté na místo dorazili kolem osmé hodiny a muže brzy zadrželi. Poté si ho převzali záchranáři. „Po kontrole jeho stavu jsme ho k dalším vyšetřením převezli do zdravotnického zařízení,“ sdělila mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Policisté podle jejich mluvčího Davida Chaloupky zjistí, jestli nebyl něčím ovlivněný a co ho k takovému chování vedlo. Případ prověřují jako obecné ohrožení. Zabývat se budou také zbraní. „Bližší posouzení bude muset provést odborník. Zjistí, jestli byla schopná střelby či zdali nešlo o atrapu,“ poznamenal Chaloupka.

Jedním z evakuovaných byl i muž, který se představil jako Tomáš. Celé jméno si zveřejnit nepřál. Pracuje ve firmě ve dvanáctém patře výškové budovy sousedící s hotelem Courtyard by Marriott. Poplach po osmé hodině ráno ho překvapil. „Bylo to podobné jako při nácviku evakuace. Akorát to bylo v minulosti v jinou hodinu a za jiného počasí, takže mi bylo jasné, že se děje něco jiného. Naše administrátorka nám pak řekla, že v zimě cvičný poplach nebývá,“ řekl muž na místě reportérovi Deníku.

Kancelář opustil kvapně, ani si nestihl vzít peněženku. Čekání si krátil procházkou. Evakuovaní měli venku možnost zázemí v evakuačním autobuse. „Většina ale využila prostor přilehlých restaurací,“ podotkl policejní mluvčí Chaloupka.

Shluk policejních, hasičských a záchranářských aut se zapnutými majáky upoutal i pozornost kolemjdoucích, kteří si místo fotografovali.

Na místě pracoval i pyrotechnik. Ozbrojený muž totiž po sobě zanechal zavazadlo. „Musíme zjistit, jestli tam není nějaký potenciálně nebezpečný předmět,“ vysvětloval Chaloupka.

Policisté od pondělního rána zasahují v brněnské Holandské ulici. V jedné z tamních budov měl podle prvotních informací okolí vyhrožovat ozbrojený muž. | Video: Deník/Michal Hrabal

V osmnáctém patře této výškové budovy ráno vznikl také menší požár. „Byl uhašený před naším příjezdem. Je potřeba prostor odvětrat a vysát hasební vodu,“ řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Škoda je sto tisíc korun. Příčina zůstává v šetření.

Evakuovaní lidé zůstali mimo budovu několik hodin a postupně se začali ptát, kdy se mohou vrátit dovnitř. „Ještě nás tam nepustí," vracela se s nepořízenou tmavovlasá žena kolem čtvrt na dvanáct dopoledne.

Mimo dotčeného patra se provoz budovy vrátil do normálu až před třetí hodinou odpoledne. „Na místě pracují kriminalisté, ohledávají místo činu. Vzhledem k podezřelým okolnostem vzniku požáru v jedné z místností případ v tuto chvíli prověřujeme jako obecné ohrožení,“ konstatoval Chaloupka.