Čtyři roky byl postrachem bankovních úředníků na jižní Moravě, na Vysočině, ale také na Liberecku. Se zbraní v ruce přepadl celkem dvanáct poboček různých bank. Odnesl si milion a dvě stě tisíc korun. Tam, kde v roce 2006 loupit začal, tam také v pondělí skončil. Osudnou pobočkou se mu stala jemnická spořitelna.
„Před třetí hodinou odpoledne zadrželi policisté v Jemnici podezřelého muže. Jde o lupiče, který byl postrachem bank,“ potvrdila dopadení policejní mluvčí kraje Vysočina Dana Čírtková.
Všímaví lidé
Podle mluvčí se téměř po čtyřech letech policie dostala k pachateli díky spolupráci s veřejností. „Když bylo přepadení více, analyzovali kriminalisté jednotlivé případy. Snažili se najít společné znaky z jednotlivých míst, kde muž pobočky přepadal. Na některá místa se totiž vracel. Navíc jsme požádali o spolupráci veřejnost prostřednictvím médií. Rozjela se pátrací akce a měli jsme připravena opatření, která zaručovala, že pokud se muž objeví, mělo by se jej podařit zadržet. To se stalo v pondělí v Jemnici,“ nastínila Čírtková.
„ Díky všímavosti lidí se podařilo sériového lupiče, který se zřejmě chystal k další loupeži, zadržet,“ řekl vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Pavel Peňáz.
Šokováni závěrem série přepadení jsou obyvatelé Damnic. „Nemohu tomu uvěřit. Podle mojí zkušenosti jde o slušného kluka. Jednu dobu měl pronajatou požární nádrž, dělal akce pro děti. Je fakt, že delší dobu nebyl schopen opravit dům, na kterém měl asi rok rozdělanou střechu, ale nikdy by mě nenapadlo, že přepadal banky,“ řekla na adresu podnikatele, který v nedaleké Miroslavi provozoval prodejnu motocyklů žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce jej však zná.
Všechna loupežná přepadení, jichž se muž dopustil, měla velice podobný scénář.
„Zloděj přišel dovnitř banky, přistoupil k přepážce a pokladní předložil lístek papíru s výhružným textem „Vím, kde bydlíš, naval prachy“. Vždy hrozil použitím střelné zbraně, kterou měl v ruce nebo schovanou pod bundou. Při některých loupežích nejdříve požadoval uložení určité finanční částky a potom chtěl vydat peníze,“ upřesnila policejní mluvčí.
Na místa činu jezdil lupič v dodávce, uvnitř které měl bicykl. Auto vždy zaparkoval na okraji města a k peněžnímu ústavu odjel na kole.
„Při dvou přepadeních přijel na místo činu na motocyklu a i při přepadení měl na hlavě motoristickou přilbu. V ostatních případech se maskoval kšiltovkou, kterou měl nasazenou hluboko do čela,“ popsala Čírtková.
Ozbrojený lupič si loupežemi přišel na téměř milion a dvě stě tisíc korun.
„Pachatel se k loupežím doznal a vyšetřovatelé ho v úterý obvinili z trestného činu loupeže. Za jeho skutky mu hrozí trest odnětí svobody v trvání dvou až deseti let,“ dodala mluvčí.
Od krize k loupeži
Motivem trestné činnosti muže byla údajně finanční tíseň z pracovního a osobního života. „Při žádné ze dvanácti loupeží nebyl naštěstí nikdo zraněn. Při přepadení používal k výhružkám plynovou pistoli, kterou neměl nikdy nabitou. Soudce vyhověl požadavku na uvalení vazby, takže pachatel se v současné době nachází ve vazební věznici v Brně,“ uzavřela Čírtková.
Podle policie je tento případ sériové loupeže na jižní Moravě výjimečný. „Většinou lupiče dopadneme nejpozději po třech čtyřech přepadeních. Tedy alespoň co se týká třeba bank, heren či benzinových stanic. Jen málokdy se jim povede udělat víc loupeží. V poslední době si vybavuji pouze jeden podobný případ, kdy jsme chytili lupiče, který přepadl asi osm benzinek či heren,“ potvrdila jihomoravská policejní mluvčí Andrea Procházková.
Práci policie ocenilo vedení Spořitelny. „Činnost policie v tomto případu hodnotíme velmi pozitivně. Po posledním přepadení byl pachatel velmi rychle dopaden,“ ocenila práci policistů Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny.
Potvrdila, že banka na dopadení zloděje spolupracovala. „Naše spolupráce v tomto případu vedla i k tak rychlému dopadení pachatele,“ dodala Pačesová s tím, že banka věnuje velkou pozornost i prevenci a rozvoji bezpečnostních technologických systémů.