Vážení čtenáři, více k útoku na šéfa OSD Mirka Topolánka čtěte v pravém horním rohu

Komisař břeclavské policie Aleš Kocourek je v centru pozornosti médií. Rozplétá zapeklitý případ útoku na šéfa ODS Mirka Topolánka. S kolegy zjistil, že čtyři útočníci házeli na plovárně po Topolánkovi vejce a drobné kamení. Z okruhu lidí, kteří si provokaci zakončenou urážkami a napadením objednali, už vyloučil politikovi spolupracovníky.

„Prověřovali jsme i verzi, kterou dali obvinění do médií, že si útok někdo objednal. Naprosto ale vylučuji, že by se na tom podílel kdokoliv z týmu pana Topolánka,“ sdělil Kocourek.

Jak dodal kriminalista Josef Michálek, policisté obvinili všechny čtyři útočníky. „Jsou podezřelí ze spáchání trestného činu výtržnictví, za což jim hrozí až dva roky vězení a peněžitý trest,“ uvedl šéf oddělení obecné kriminality břeclavské policie. Podezření z trestného činu útoku na veřejného činitele vyšetřovatelé neprokázali.

Policisté už také vědí, co mladíci po předsedovi občanských demokratů na hustopečském koupališti házeli. „Vrhali na něj kameny a syrová vejce. Nejednalo se přitom o velké kameny, ale spíš drobné kamínky. Velikostně bych to přirovnal třeba k angreštu či třešni. Na koupališti jich byla spousta,“ poznamenal vyšetřovatel.

S tím ovšem nesouhlasí advokátka Klára Slámová, která obviněné zastupuje. „Ten drobný kamínek je mnohem míň nebezpečný než nějaké vejce. My ale tvrdíme, že tam žádné kamínky nelétaly. Mí klienti je neházeli. Pokud tam po něm někdo mrsknul nějaký štěrk, to my nevíme,“ konstatovala Slámová.

Útočníci, které zastupuje, se sice k napadení Topolánka přiznali, ovšem jejich verzi příběhu má trhliny. Alespoň podle policie. „Za tento čin měli dostat zálohu padesát tisíc korun a potom ještě sto šedesát tisíc, čehož se už údajně nedočkali. K tomuto tvrzení ale neposkytli žádný důkaz,“ vysvětlil vyšetřovatel případu.

Policisté vytvořili na základě výpovědí obviněných mužů portrét údajného organizátora útoku. Zatím ho nezveřejní. Vysvětlují to tím, že útočníci mohli schválně popsat někoho jiného.

Slámová na přání svých klientů dál s policií nespolupracuje. Je přesvědčena, že vyšetřovatelé nechtějí řešit objednavatele útoku. Čtveřici mužů, které zastupuje, si totiž policisté pozvali na fotorekognici, tedy popsání lidí na fotografiích z místa činu, kde měli označit někoho z policií vytipovaných osob.

„Jeden z klientů pospíchal domů, proto řekl, že by chtěl vidět výsledek hned. Policista mu nato předal usnesení o zahájení trestního stíhání. Předtím jsem se přitom jasně ptala, jestli ho budou zahajovat. Řekl mi něco takového, jakoby se odpovědi vyhýbal. Neudělali to zkrátka běžným způsobem,“ stěžuje si advokátka.

Pokud Slámová podá na policii stížnosti na nestandardní postup, nebude to znamenat dlouhé soudní průtahy. „Policie nám předloží spis a tady se to vyřizuje rychle. Do týdne jsou stížnosti vyřízené,“ řekla okresní státní zástupkyně Anežka Forstová.