Pití před jízdou, nedodržování maximální rychlosti, předjíždění v kritických úsecích. To jsou jen tři z mnoha nejčastějších přestupků, které řidiči na jihu Moravy nejčastěji páchají. Jihomoravská dopravní policie proto nenechá policisty s bílou čepicí o velikonočních svátcích odpočívat.
Naopak. Stovky policistů vyrazí do terénu. Kvůli mimořádným dopravně-bezpečnostním akcím X a Sever-Jih. „Už na Zelený čtvrtek jsme spustili společně se severomoravskou policií akci Sever-Jih. Ta se zaměří jak na dálnici D1 a D2, tak na rychlostní silnice R43, R46 a R52, které protínají Jihomoravský kraj,“ říká šéf jihomoravské dopravní policie Leoš Tržil.
Přestože o chystaných policejních manévrech mnozí řidiči vědí z médií, ve čtvrtek krátce po čtvrté odpoledne to na silnicích vypadá, jako by lidé za volanty o ničem nevěděli. Fotograf a redaktor brněnského Deníku Rovnost nasedají do bílé Octavie. Zvenčí rozhodně nevypadá jako policejní auto. Bodejť. Na střeše nemá majáčky a boky jí nezdobí zelené pruhy. Pásek s označením „policie“ je jen na pravoboku. Uvnitř oktávky je plno elektroniky. Malé monitory, nahrávací zařízení a majáčky, které se rozblikají až ve chvíli, kdy policisté začnou někoho honit.
Přes dvě čáry
Průvodce reportérského týmu, policista Lukáš Kosík, zařadí jedničku a rozjíždí se. „Akce netrvá ani hodinku a už jsme přistihli na sotva desetikilometrovém úseku tři řidiče, kteří předjížděli v místech, kde se to nesmí. Je tam totiž dvojitá plná čára a navíc značka, která zákaz potvrzuje,“ utrousí Kosík a předepsanou devadesátkou jede po R52 na Břeclav.
Hříšník na sebe nenechá dlouho čekat. Policejní octavii předjíždí šedé subaru. Přes dvojitou plnou čáru. Radar informuje o jeho rychlosti. Sto osmnáct kilometrů v hodině. V kabině policejního auta se rozblikají majáčky a rozezní siréna. Auto zastavuje a vystupuje z něj dvaatřicetileté žena původem z Běloruska. Riskantní jízdou ohrožovala život pětileté holčičky, která seděla na zadní sedačce. „Spěchám do Vídně. Přiznávám, jela jsem rychle,“ sklopí hlavu řidička. Cesta do hlavního města Rakouska je zřejmě její poslední. Do peněženky sice pro pokutu sahat nemusí, ale čeká ji správní řízení. „Přijde o řidičák. Jezdit nebude moct šest měsíců, možná i rok,“ suše zhodnotí závažný přestupek policista.
Když policisté vrátí řidičce doklady, obracejí octavii a vydávají se zpátky. Tentokrát ve směru na Brno. Ve zpětném zrcátku si Kosík všimne, že se po silnici řítí další spěchající řidič. Předjíždí i policejní hlídku. Rafička tachometru auta s polskou poznávací značkou překročila stodvacítku. Policisté se rozjíždějí za ním. „Necháme ho chvíli jet a uvidíme, co ještě udělá,“ plánuje Kosík.
Spěch na „malou“
Dlouho čekat nemusí. Ceduli, která řidiče upozorňuje na to, že musí snížit rychlost na sedmdesát kilometrů v hodině, míjí Polák o více než čtyřicítku. Uhánějící řidič zastavuje na čerpací stanici, která má podobu stavebnice. Vystoupí a jde od auta pryč. Jakmile uvidí policisty, slušně pozdraví, ale netuší, proč jdou za ním.
„Spěchám na záchod,“ omlouvá se a mizí na toaletu. Za dvě minuty se vrací a slyší špatnou zprávu. Jel rychle a bude muset platit. „Rychle? To je omyl. Vždyť jsem jel něco přes stovku. A to se v Česku mimo město smí. Nebo snad ne?“ ptá se Polák nechápavě. Policisté mu vysvětlují, že je „šikmo“. Což je v polštině špatně. A že zákon dovoluje jet mimo obec maximálně devadesátkou. A že v „sedmdesátce jel o čtyřicet kilometrů v hodině víc“.
Polský řidič chce důkaz. Když se podívá na záznam z kamery, zjihne. „Tak dobře, kolik dlužím?“ zeptá se pokorně. Dva a půl tisíce korun za přestupek se mu ale zdá moc. „To je půlka mé výplaty. Strašně moc peněz,“ snaží se smlouvat. Muži v uniformách jsou ovšem neoblomní. Po chvíli zjistí, že přemlouvání je zbytečné a jde si na benzinku vyměnit eura za české koruny. Zaplatí a slibuje, že si propříště dá pozor. Alespoň na značky.
První výsledky
Výsledky, které mělo vedení jihomoravské policie v pátek ráno na stalo, nejsou nijak lichotivé. Přestože totiž řidiči věděli o policejní akci, nohu na plynu mnohdy přitlačili k podlaze. Výsledkem toho bylo bezmála devadesát řidičů, kteří museli platit tučné pokuty.
„Policisté zkontrolovali na čtyři stovky aut a jejich řidičů. Odhalili sto patnáct přestupků. Dva řidiči řídili i přesto, že před jízdou pili alkohol. Jednomu z nich, čtyřiačtyřicetiletému řidiči na Břeclavsku, policisté uložili kauci deset tisíc korun. Nezodpovědný muž jel rychle a nadýchal 0,55 promile. Jeho jednáním se dále bude zabývat příslušná pověřená obec,“ shrnula výsledky prvního dne mimořádné akce jihomoravská policejní mluvčí Jana Šípková.