Kriminalisté už je dopadli. Hrozí jim až pětiletý trest odnětí svobody. Muže důvodně podezřelé ze spáchání majetkové trestné činnosti kriminalisté vypátrali a dopadli v různou dobu na různých místech na Brněnsku a Znojemsku.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání všech pěti výtečníků. „Muži ve věku od jednadvaceti do pětadvaceti let byli obviněni ze spáchání přečinu krádeže a přečinu poškození cizí věci spáchaných ve spolupachatelství,“ řekl Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Čtyři výtečníci jsou obviněni z toho, že opakovaně vnikli do objektu jedné firmy v Třebíči a z vozidel odcizili katalyzátory. „Prvního činu se dopustili již v dubnu, kdy vnikli do oploceného areálu a odcizili katalyzátory z šestnácti zaparkovaných vozidel. Krádeží vznikla škoda přes 200 tisíc a v desítkách tisíc korun počítal majitel škodu způsobenou poškozením automobilů,“ informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Do stejného objektu zavítali zloději ještě jednou, a to přibližně o tři měsíce později. „Katalyzátory v červenci zmizely z deseti zaparkovaných vozidel a škoda vznikla opět vysoká jak krádeží, tak poškozením. Odcizené katalyzátory se muži po krádeži snažili prodat, peníze používali pro svoji potřebu,“ pokračovala Jana Kroutilová.

Jelen a laň se rozrostli o koloucha. Letos stojí na ulici Marie Majerové.
Svítící medvědi, veverky a lišky: advent v Třebíči září tisíci žárovičkami

V polovině listopadu se pak tři z obviněných na různých místech Třebíče vloupali z jednoho dne na druhý do vozidel zaparkovaných na ulicích. „Velmi nepříjemné překvapení v ranních hodinách čekalo na patnáct majitelů poničených automobilů. Krádeží jim vznikla celková škoda za necelých deset tisíc korun, přes padesát tisíc korun způsobili pachatelé poškozením vozidel,“ uvedla Jana Kroutilová s tím, že se muži především na okrajové lokality města.

Jejich pozornosti ovšem neušlo ani parkoviště na ulici v blízkosti centra. „V rámci této série vnikali obvinění muži do automobilů zejména po rozbití skleněné výplně. Ve většině případů nic neodcizili a škoda vznikla majiteli poškozením, ve zbývajících případech si odnesli věci jako doklady k vozidlu, navigaci, brýle nebo odcizili katalyzátor. O destruktivním způsobu vloupání svědčí vozidlo Škoda Fabia, ze kterého pachatelé nic neodcizili, ale poškozením dveří a skla způsobili majiteli škodu přes dvacet tisíc korun,“ upozornila na bezohledné řádění zlodějů policejní mluvčí.

Čtyři z obviněných mužů v minulosti ještě nebyli soudně trestáni. Jednadvacetiletý muž byl již vloni na podzim odsouzený za majetkovou trestnou činnost k podmíněnému trestu odnětí svobody se zkušební dobou do druhé poloviny roku 2023. „Obvinění muži jsou stíháni na svobodě, případ kriminalisté dále vyšetřují. Za spáchanou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let,“ uzavřela Jana Kroutilová.