Pětatřicet Vietnamců chtělo loni získat podvodem povolení k pobytu v Brně na základě toho, že přijeli studovat jazyky na VUT. Opatřili si falešná razítka i potvrzení o docházce na kurzy. Škola je však vůbec nevedla. Trestné činy cizinců nejsou na jižní Moravě ojedinělé. Podle policistů nejčastěji řídí bez oprávnění, pod vlivem návykových látek nebo falšují dokumenty a doklady.

Brněnští cizinečtí policisté se sice včera pochlubili loňskou nejvyšší objasněností trestných činů v republice, současně však čelí skandálu ve svých řadách. Loni se z jejich brněnského pracoviště ztratily vízové štítky pro potvrzování dlouhodobého pobytu.

Obchází zákon

Přistěhovalci kromě jiného zneužívají možnost podnikání v Česku. „Předloží živnostenský list, registraci od Správy sociálního zabezpečení a my jim umožníme pobyt na území republiky. Oni však nepodnikají a pak neplatí dávky. Tím obcházejí zákon,“ popsal podvody ředitel Oblastního ředitelství Služby cizinecké policie František Štěpánek. Dodal, že v těchto případech nemají policisté oporu v zákoně. Ten totiž nenařizuje, aby zaměstnanci úřadů sdělovali policii informace o práci cizinců.

Stejný problém vzniká cizineckým policistům při odhalování fiktivního otcovství. „Některé cizinky nechávají z úředních dokumentů vymazat jméno otce dítěte. Pobírají pak dávky jako samoživitelky,“ řekl Štěpánek. Policisté proto chodí pravidelně kontrolovat dokumenty cizinců na matriku, aby tomuto jednání zabránili.

Cizinečtí policisté se loni zaměřili také na ověřování pobytu přistěhovalců. Vypátrali stovky lidí, kteří pobývali na jižní Moravě nelegálně. Několik z nich se také provinilo přestupky i trestnými činy. Nejčastěji šlo o prohřešky v dopravě. Policisté zaznamenali 40 465 případů, kdy cizinci řídili bez oprávnění nebo pod vlivem alkoholu. „Problémy jsou hlavně se Slováky. Často nemají doklady nebo jezdí opilí,“ řekl Štěpánek. Podle něho cizinci také často nerespektují rozhodnutí soudu o vykázání z České republiky a stále se vracejí zpět.

„Novým trendem je od roku 2008 narůstající počet Rusů a Gruzínců na jižní Moravě. Jsou to hlavně žadatelé o mezinárodní ochranu v Polsku. Směřují dále do Rakouska a Itálie,“ informoval mluvčí cizinecké policie Roman Pittner.

#nahled|https://g.denik.cz/50/39/infografika_cizinci_01_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/39/infografika_cizinci_01.jpg|Cizinci a cizinečtí policisté na jižní Moravě v roce 2009.#

Ztracené štítky

Cizinecká policie v Brně nemá jen úspěchy. Česká televize zjistila, že loni v červenci se z jejího pracoviště ztratily vízové štítky pro potvrzování dlouhodobého pobytu. Nevyplněné se dají snadno zneužít. Případem se od prosince zabývá policejní inspekce.

Jde už o druhý loňský problém brněnské cizinecké policie. Od října je její pracovník Zdeněk Dulínek obviněný z braní úplatků. Za peníze prodlužoval cizincům pobyt v republice.

„Asi před rokem jsem narazil v Brně na podezřelého zprostředkovatele víz. Byl to můj krajan a chtěl za to hodně peněz. Když to tak funguje i u policie, je to hodně špatné,“ řekl student práv z Ukrajiny Artjem Pukha, který žije v Brně.