Zlomená žebra a utržená slezina. Takový je výsledek lednového zatýkání třiačtyřicetiletého Hoang Son Lama, který po útoku tří brněnských policistů na následky vážných vnitřních poranění zemřel.

Brněnskému deníku Rovnost se teď podařilo zjistit, jak svědci z domu v Körnerově ulici, kde se vše odehrálo, při výsleších popsali chování policistů. Vyplývá z nich, že Vietnamce nejen bili, ale i ponižovali.

„Vietnamec neuměl jediné slovo česky. Policisté k němu přistoupili, natáhli mu ruce dlaněmi vzhůru a začali ho přes ně bít obuškem. My tě naučíme česky, křičeli na něj,“ citoval jednu z výpovědí zdroj blízký vyšetřování.

Podle svědků si navíc policisté Vietnamce poté, co se sesunul k zemi, dokonce fotili mobilními telefony. Teprve pak cizinci přiložili pouta a odvezli do cely v brněnské Příční ulici. V té době ani jeden z policistů netušil, že má Son Lam vnitřní zranění, na které den po zatčení zemřel.

„Některé výpovědi svědků jsou opravdu zarážející,“ potvrdil zmocněnec rodiny zabitého cizince Marek Sedlák, který se po několika týdnech informačního embarga seznámil s vyšetřovacím spisem. Sedlák zastupuje pozůstalou sestru Son Lama a bude po policistech požadovat odškodné. Jeho výši prozradit nechtěl. Vyjádřil se i k výsledku pitvy, která měla ukázat, že měl v těle drogy. „Son Lam se ale ze závislosti léčil. Více než rok bral lék metadon, kterým se léčí závislost na narkotikách,“ uvedl Sedlák.

Policie nechce nové skutečnosti komentovat. „Nebudeme k tomu už nic říkat, alespoň do doby, než soud vynese rozsudek,“ vzkázal šéf jihomoravské policie Bedřich Koutný. Ten se minulý týden setkal s velvyslancem Vietnamské socialistické republiky Vuong Thua Phongem. Nad úmrtím krajana vyjádřil upřímnou lítost a seznámil ho s dosavadním vyšetřováním. Neadekvátní zásah stále kritizuje předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. „Takhle se policie nechová nikde na světě. Přál bych si, aby to byl poslední úlet policie vůči cizincům,“ uvedl Winter.

Stínový ministr vnitra za opoziční ČSSD František Bublan naznačil, že na ministerstvu vnitra i mezi vietnamskou komunitou cítí zvláštní napětí. „Začalo to zelenými kartami a pokračovalo ozbrojeným zásahem na pražskou tržnici. Připadá mi, že jsou Vietnamci v hledáčku policistů,“ uvedl Bublan.

Reakce na chování policistů je znát i mezi Vietnamci. Někteří reagují na policii podrážděně. Příkladem je devětatřicetiletý Van Lung Chu, kterého v úterý potrestal Městský soud v Brně za útok na veřejného činitele dvouapůlletou podmínkou. Cizinec bezdůvodně napadl na konci ledna policistku při kontrole na tržnici v Olomoucké ulici.