Podivného kufru si všimla ochranka nákupní pasáže Rozkvět v Panské ulici. „Pracovníci ostrahy tvrdili, že tam zavazadlo odložil nějaký muž, který poté odešel. Ihned jsme proto evakuovali část pasáže a také jsme uzavřeli Panskou a Radniční ulici,“ řekl mluvčí brněnských policistů Bohumil Malášek.

Strážci zákona proto na místo přivedli speciálně vycvičeného psa. „Přestože průzkum se psem ukazoval, že bomba v kufru nejspíš není, přivolali jsme pro jistotu pyrotechniky z Olomouce,“ doplnil Malášek.

Pyrotechnici poté kufr prozkoumali speciálními přístroji. „Potvrdili, že v něm žádné výbušniny nejsou. Policisté proto kufr otevřeli a zjistili, že v něm někdo nechal pouze staré nádobí a kuchyňské potřeby,“ informoval o nálezu Malášek.

Policisté proto téměř dvě hodiny od začátku zásahu ukončili uzavírky obou ulic a lidé se mohli vrátit do práce. Ke své běžné práci se vrátilo i víc než třicet policistů, kteří pomáhali s evakuací lidí a s uzavřením ulic.

S vyklízením různých míst mají brněnští policisté v poslední době hodně zkušeností. Například justiční palác v Polní ulici za poslední půl rok evakuovali čtyřikrát. Tolikrát tam totiž zavolal anonym, který hrozil bombou.

Policisté později zjistili, že ve třech případech měl telefonáty na svědomí jediný člověk. Šestatřicetiletý muž z Oslavan na Brněnsku tak chtěl překazit jednání, ve kterém soud rozhodoval o tom, komu svěří do péče jeho dítě. „Muž odjel do sousední vesnice, odkud zavolal z telefonního automatu na linku 112 a tvrdil, že na soudu je bomba,“ popsal případ Bohumil Malášek.

Policisté kvůli tomu pokaždé areál evakuovali, bombu však nikdy nenašli. S každým anonymním telefonátem byl přitom policistům případ jasnější. „Zjistili jsme, že pokaždé měl mít soudní líčení jeden a tentýž muž,“ podotkl Malášek.

Muž se později přiznal, že chtěl tímto způsobem bojovat o své dítě. Kvůli výhružným telefonátům ale o možnost vychovávat své dítě přišel. „Hrozí mu až pět let za mřížemi. Navíc má už v trestním rejstříku dva záznamy. Jeden z toho se týká dokonce nedovoleného ozbrojování,“ informoval soudce Michal Hoskovec z Okresního soudu Brno–venkov, který se případem zabýval.

Čtvrtou hrozbu bombovým útokem pak zažili soudci okresního soudu v dobu, kdy to patrně již nikdo nečekal. Anonym totiž zavolal ve chvíli, kdy měl soud rozhodnout o vazbě pro muže z Oslavan.

Telefonát ale neměl s tímto případem nic společného. Bombou tentokrát vyhrožoval pětatřicetiletý Brňan. „Soud měl tehdy jednat o jeho dluzích a muž nechtěl, aby se o nich dozvěděli příbuzní. Ironií osudu je, že přišli k soudu dříve a důvod předvolání muže se stejně dozvěděli,“ řekl brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb. Stejně jako muži z Oslavan, i anonymovi z Brna tak nyní hrozí až pětileté vězení.

Přestože ani jeden z těchto mužů bombu ve skutečnosti do justičního areálu nedal, před několika měsíci stanul u soudu člověk, který v Brně výbušninu opravdu nechal. Čtyřicetiletý Slovák Jozef Bódi ji dal do tašky, kterou v dubnu 2006 uložil v úschovně na brněnském hlavním vlakovém nádraží.

Tašku s šesti kilogramy výbušniny pak několikrát zkontroloval. „Nálož byla připravená k odpálení a mohla kdykoliv zabíjet,“ řekl státní zástupce Jakub Jirušek.

Po zrušení úschovny putovala taška na oddělení ztrát a nálezů brněnského magistrátu. Ležela tam do března 2007, kdy ji chtěli úřednice jako nevyzvednutou zlikvidovat. V tu chvíli zjistili, že je v tašce bomba. Zavolali proto pyrotechnika, který ji zneškodnil. Loni v říjnu poslal brněnský městský soud Bódiho za obecné ohrožení na čtyři roky do vězení. Slovák se však proti rozsudku odvolal ke krajskému soudu v Brně, který o jeho osudu rozhodne příští týden.