Vražda se stala v noci na pondělí. Na případ jako první upozornila televize Prima. Podle médií policie tělo dítěte našli v autě na parkovišti v Hněvkovského ulici v brněnském Komárově. Vražedkyní měla být matka dítěte.

Násilnou smrt dítěte už policisté potvrdili. „Na místě se potvrdilo, že dítě zemřelo násilnou smrtí. V průběhu vyšetřování kriminalisté zjistili, že vražedkyní je jedenadvacetiletá žena. Ve středu pak soudce rozhodl o vzetí obviněné do vazby. Na případu dále pracujeme, zjišťujeme další okolnosti, provádíme standardní úkony v trestním řízení,“ řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

K mrtvému dítěti přijeli také záchranáři. „Zemřelo před naším příjezdem, nemohli jsme mu nijak pomoci,“ sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Brněnský psycholog Jiří Brančík uvedl, že častým důvodem usmrcení novorozeněte bývá vážná poporodní porucha, která se jmenuje laktační psychóza. „Jedná se o stav, kdy matka není zodpovědná za své činy. Jedná pod vlivem vážného psychotického stavu a může se stát, že dítě zabije. Další možností může být závislost na drogách. Narozené dítě může být překážka v jejím dalším životě," přiblížil Brančík.

Podle něj se může stát, že dítě je překážkou ze strany partnera. „Nepřeje si dítě, cítí se tím omezovaný: vyber si, buď já, nebo dítě. Stává se to u lidí pocházejících z nízkého sociální postavení," míní Brančík.

Kriminalisté letos registrují na jihu Moravy už patnáct případů vražd, čtrnáct z nich už vyřešili. „Loni jsme vyšetřovali šestnáct vražd, všechny jsme vyřešili," informoval Malášek.

Nejde o jedinou vraždu malých dětí na jihu Moravy z poslední doby. Mezi lety 2012 a 2015 zabila žena z Dolních Dunajovic na Břeclavsku své tři děti krátce po porodu. „Vraždila, protože se bála ztráty svého partnera,“ uvedla dřív státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová. Soud ženu, která se k zločinům přiznala, poslal na čtyřiadvacet let do vězení.

Jiná matka zase zabila tři novorozence ve Vlasaticích na Brněnsku. Dvojčata zavraždila v roce 2012, třetí dítě o rok později. Žena dostala výjimečný trest dvaadvaceti let ve vězení.

Vraždy na jihu Moravy:
Počet vražd v roce 2019: zatím 15 (14 objasněných)
Počet vražd v roce 2018: 16 (16 objasněných)
Obdobné případy:
Blatnice pod Svatým Antonínkem (Hodonínsko): matka ubodala své dvě děti, 24 let vězení
Vlasatice (Brněnsko): usmrtila matka postupně hned po porodu své tři děti, 22 let vězení
Dolní Dunajovice (Břeclavsko):, matka usmrtila tři své novorozené děti, 24 let vězení