Na rizikovou komunikaci přes internet upozorňují policisté v projektu Bezpečnost v kyberprostoru. Pomocí výukových materiálů chtějí děti ochránit mimo jiné před šířením pornografie. „Odeslání nahé fotky na internetu je kritickým momentem, který pak zapříčiní problémy,“ prohlásil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Tvůrci se stále snaží projekt vylepšovat. „Nejnovějším materiálem je brožura v podobě pracovních listů pro žáky prvního stupně základních škol. Velkou novinkou a zajímavostí je mobilní aplikace pro děti, kdy si děti ověří své znalosti z oblasti internetu,“ dodala Procházková.

Kvůli používání internetu se čím dál více dětí obrací na Linku bezpečí. „V roce 2007, kdy jsme tento problém začali sledovat, jsme zaznamenali čtyřicet případů. Za minulý rok jich bylo šest set,“ informoval vedoucí linky Peter Porubský.

Doplnil, že děti se nerady svěřují rodičům. „Zažívají velký pocit viny, že udělaly něco špatně. My je informujeme o tom, že protiprávně jedná druhá straně. Dále je nabádáme, aby se obrátily na specializované poradny, které se primárně zabývají oblastí bezpečného internetu,“ řekl Porubský.

ONDŘEJ VACULÍK