Podle přátel rodiny, kteří pohřeb organizují, přijde velké množství lidí. „Myslím, že jich bude strašně moc," okomentoval zpěvák skupiny Ukulele Orchestra jako Brno Karel Heřman. V kapele hráli zavražděný otec a starší syn. Jak bude pohřeb vypadat, či kdo při něm pronese smuteční řeč, Heřman odmítl sdělit.

Na obřad se chystá rodina, přátelé i lidé, kteří manžele s jejich dvěma syny, třiadvacetiletým Filipem a sedmnáctiletým Davidem, znali z práce či školy. „Jejich sousedé z Ivanovic tam určitě půjdou. I já se tam chystám," uvedl ivanovický starosta Jaroslav Elzner.

Dodal, že rodina zavražděných měla z počtu lidí obavy. „Řešili jsme, jestli by nešlo s policií nějak ohlídat parkování, aby auta nestála aspoň přímo před kostelem. Ale je to moc narychlo," konstatoval Elzner.

Přijdou i studenti

Protože je pohřeb v sobotu, nenaruší výuku na žádné ze škol, kde synové studovali a učila jejich matka. „Organizovaně ale nic neplánujeme. Je na každém, jestli na pohřeb půjde. Vím, že se tam chystají kolegové i spousta žáků. Já tam samozřejmě půjdu také," sdělil ředitel Masarykovy základní školy v brněnských Židenicích Jiří Šebela.

Školu dříve navštěvoval i mladší syn David. „Vzpomínáme na něj a chceme jít na jeho pohřeb téměř všichni. Jak to bude probíhat, jsme se ale ještě nedomlouvali. Asi koupíme společně nějakou kytici nebo věnec, který tam položíme," uvedl bývalý Davidův spolužák Jan Durda.

Zůstane po nich díra v srdci, vzpomínají lidé.
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!

Jeho bývalá třída ze základní školy se na obřadu potká i se spolužáky z Gymnázia Slovanské náměstí. „Kromě nich a Davidovy třídní učitelky se tam chystám i já a další pedagogové a studenti gymnázia. Doneseme smuteční vazbu za celou školu," sdělila ředitelka školy Ilona Kopecká.

Květinový dar plánuje na pohřeb poslat i katedra politologie Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity, kterou studoval starší z obou bratrů Filip. „Já sám tam jít nemůžu, ale pošlu svého zástupce," sdělil vedoucí brněnské politologie Stanislav Balík.

Proti Dahlgrenovi

Tragédie, při které zemřeli čtyři lidé, oslovila i lidi, kteří rodinu vůbec neznali. Proti dvacetiletému Američanovi, který je obviněný z jejich vraždy, už na sociální síti facebook zakládají i webové stránky. V pátek založená skupina Kevin Dahlgren belongs in jail (Kevin Dahlgren patří do vězení) měla odpoledne několik desítek členů.

Vzdálený příbuzný zavražděné rodiny Dahlgren u ní před vraždou několik týdnů bydlel. Po činu utekl do Vídně, odkud odletěl do amerického Washingtonu. Tam ho na letišti zatkla americká policie. Teď čeká ve vězení, až české úřady požádají o jeho vydání ke stíhání do České republiky.

Za čtyřnásobnou vraždu mu hrozí až dvacetileté vězení i výjimečný doživotní trest. Ve Spojených státech Amerických nemůže být souzený. „Státy soudí pouze za činy, které se staly na jejich území," vysvětlil mluvčí ministerstva spravedlnosti Robert Schuster.