Publikaci, pod níž je podepsaný rektor univerzity Petr Fiala a proděkanka fakulty sociálních studií Markéta Pitrová, si tak mohly bezplatně stáhnout stovky studentů. „Disciplinární komise dospěla k závěru, že student svým jednání porušil řád fakulty. Současně ale přihlédla k tomu, že pochybení nebylo úmyslné a že jednal z nedbalosti. Jediným trestem proto bylo samo projednání,“ vysvětlila rozhodnutí mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Na případ jako první upozornil Brněnský deník Rovnost. Student, který nezveřejnil svou totožnost, elektronickou kopii knihy v únoru zpřístupnil v informačním systému školy. I když publikace je podle posluchačů fakulty těžko k sehnání, porušil tak majetková práva autorů knihy. Škola mu pohrozila vyloučením ze studia a zahájila disciplinární řízení.

Porušil tak ale majetková práva autorů knihy. Hrozilo mu vyloučení ze studia. A škola zahájila disciplinární řízení. Provinilý student se za přestupek omluvil, tak tvrdý postup jej ale překvapil. „Kdyby mě kdokoliv kontaktoval a uvedl racionální důvod, proč bych daný materiál neměl zveřejnit, pochopitelně bych jej okamžitě stáhl,“ napsal student už dříve v oficiálním vyjádření, které k případu poskytl.

Především však kauza pobouřila dva tisíce dalších studentů, kteří se připojili k protestní skupině na Facebooku. Podle proděkanky Pitrové tím však potvrdili spíš, že neumí vést dialog. „Za celou dobu údajného protestu vedení fakulty ani mě osobně nikdo z protestujících nekontaktoval. Jak máme komunikovat, když se skupina schovává za diskusní klub na webu a je neadresná? Jak máme vysvětlovat situaci, když nemáme k dialogu žádného partnera?“ podotkla Pitrová.

Pravidla pro vyvěšování studijních materiálů vedení fakulty kvůli případu nijak měnit nebude. Podle proděkanky jsou dostatečná, úterní smírný přístup disciplinární komise ale uvítala. „Domnívám se, že její rozhodnutí je smysluplné. Cílem řízení není vylučovat studenty, ale jednat preventivně,“ dodala Pitrová.