Fanoušci povzbuzující svůj tým na stadionu za Lužánkami stále zůstávají pouze v představách Brňanů. Šance na nový sportovní stánek jsou nejisté kvůli sporu Brna s podnikatelem Liborem Procházkou. Jde o pozemky v oblasti brněnské Ponavy. Na určení vlastnictví podali představitelé magistrátu žalobu. Případem se ve středu začal zabývat Městský soud v Brně.

K žalobě vyzval město stavební úřad, aby bylo zřejmé, jaké jsou tam majetkoprávní vztahy. „Chceme potvrzení, že jsme vlastníkem nejen pozemků, ale i cest,“ řekl brněnský radní Róbert Čuma, který se středečního soudu také účastnil.

Soudkyně Alena Mezníková ještě před zahájením jednání vyzvala obě strany, tedy zástupce města a společnosti CzechCity, zda je možná mimosoudní dohoda. Neuspěla. „Považujeme za důležité, aby soud jasně rozhodl, kdo je najisto majitelem komunikací,“ sdělil právník města Jan Hraba.

Brno vs. podnikatel Libor Procházka
- spor: o účelové cesty v lokalitě Ponavy, vlastnictví si nárokují obě strany
- způsob řešení problému: určovací žaloba města na společnost CzechCity
- důvod: brzdění snahy města o rozvoj Ponavy a výstavbu nového fotbalového stadionu
- vyostření sporu: Procházkova firma vybírala peníze za parkování u Boby centra
- vývoj: s Procházkou jednali i minulí představitelé města, ale obě strany se nakonec nedohodly

Cílem představitelů brněnské radnice je kromě fotbalového stadionu také rozvoj celé lokality Ponavy. U soudu právník Hraba označil platnost kupní smlouvy, kterou se prokazuje společnost CzechCity, za pochybnou. Také zdůraznil, že ve sporu jde o účelové cesty. „Je neúčelné rozdělovat vlastnictví pozemků a jejich povrchů,“ upozornil.

Město má také za to, že původní plochy vlastníci v minulosti pouze upravovali. Právník společnosti Vítězslav Jíra s tím nesouhlasí. „Původní zpevněné plochy jsou odstraněné, vznikl tam úplně nový areál. Budovy vystavěli na základě projektu, až poté na ně navázaly silnice a chodníky,“ poukázal advokát.

Podle něj je žaloba města účelová. „Navrhujeme její zamítnutí v plném rozsahu,“ prohlásil Jíra.

Jednání se ve středu zúčastnil také člen představenstva společnosti Libor Procházka. Vyjádření ale odmítl a odkázal na právníka.

Soudkyně hlavní líčení odročila na 15. dubna, kdy začne dokazování.

Město se v jiném případu soudí také se společností LP Expo, kde je Procházka jednatelem. Předmětem je veřejné parkoviště v lokalitě na Ponavě. Město už v minulosti soud prohrálo. „Věříme, že nyní uspějeme. Máme dostatek důkazů,“ míní radní Čuma.

Zažít opět atmosféru fotbalových zápasů za Lužánkami si přeje třeba brněnský fanoušek František Němec. „Na fotbal se tam chodilo vždy, dokazují to i desetitisícové návštěvy v devadesátých letech. Stadion v Srbské ulici není pravým fotbalovým stánkem, atmosférou se lužáneckému nemůže rovnat. Na zápasech tam bývá mrtvo,“ vyjádřil se muž.