Šestatřicetiletý muž dostal vloni v listopadu u Městského soudu v Brně dvouletý nepodmíněný trest. Odvolací soud, na který se Řešil obrátil, jeho vinu potvrdil. Potrestání ale zmírnil. „Obžalovaný nad tím, co se stalo, projevil lítost. Uložení nepodmíněného trestu nebylo na místě," uvedla v odůvodnění rozhodnutí přísedící soudkyně Markéta Jirsová.
Usmrcení z nedbalosti se Řešil podle soudů dopustil vloni v lednu v Brně. Jako živnostník tehdy pracoval na výměně střešní krytiny a oplechování komína jednoho domu. „Jeho povinností bylo zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci," sdělila mluvčí brněnského městského soudu Gabriela Stočková.
Obžalovaný byl vedoucí práce a v den úrazu podle soudu na místě rozděloval úkoly a práci řídil. „Poškozeného řádně nepoučil o zásadách bezpečného chování na pracovišti a nezajistil technická a organizační opatření k zabránění pádu zaměstnanců z výšky," vysvětlila Stočková.
Poškozený lana a další bezpečnostní pomůcky, které na místě údajně měl k dispozici, nepoužil. Spadl z komína z výšky dvaadvaceti metrů a následně zemřel. Řešil se hájil tím, že ho to mrzí, ale bezpečnost práce prý neporušil. „Poškozený na komíně neměl v danou chvíli co dělat," upozornil v úterý Řešilův obhájce Pavel Skřipec a navrhl soudu úplné zproštění obžaloby.
V případě potvrzení Řešilovy viny měl obhájce ještě jednu připomínku. „Nepodmíněný trest nikomu nepomůže. Ani rodičům poškozeného," uvedl Skřipec.
Státní zástupkyně Jana Čuhelová označilo odvolání jako nedůvodné. „Soud prvního stupně náležitě zhodnotil důkazy. Zaměstnavatel nese odpovědnost za zaměstnance. Navrhuji zamítnutí odvolání," řekla senátu.
Slovo dostali i rodiče zemřelého. „Přijde mi zbytečné, aby Řešil dostal dva roky natvrdo," vyjádřil se otec poškozeného. Obžalovaný jen zopakoval, že ho to mrzí.
Odvolací senát vedený Vlastimírem Čechem teorii o tom, že zaměstnanec na komínu nepracoval, ale šel si tam zakouřit, smetl ze stolu. „Měl u sebe náčiní. Na střeše pracoval," uvedla přísedící soudkyně, když vysvětlovala proč je výrok o Řešilově vině v pořádku.
Rozsudek je pravomocný. Šestatřicetiletý muž si ještě může podat dovolání k Nejvyššímu soudu.