Amerfo získalo od Betty Lee Knorrové dar v podobě části domu po rodičích generálmajora Miloše Knorra. Müller ženě předtím pomáhal se získáním poloviny domu v brněnské Charvátské ulici po zesnulém generálmajorovi od města Brna. „Dostali jsme velký dar k tomu, abychom jej využili k pomoci hendikepovaným a propagaci moderních dějin. Půjčili jsme si pět a půl milionu a koupili i druhou polovinu domu,“ popsal ředitel Amerfa Paleček.
Smlouvu o právním zastupování podepsal Müller s Palečkem. Byla na delší dobu, protože byl předpoklad dlouhých soudních sporů s městem Brnem. To ale po tlaku ženy a médií od své části domu upustilo a k soudu se případ nedostal. „Byla uzavřena smlouva o narovnání, tedy nejlepší možné řešení situace. K předání domu došlo 20. dubna před dvěma lety, poté jsem vystavil vyúčtování svých služeb. Byl jsem ale ujištěn od ředitele Amerfa, že zaplaceno dostanu jen u soudu,“ namítnul Müller.
JEDNOSTRANNÝ ROZSUDEK, TVRDÍ OBHÁJCE
O tom, že má společnost Müllerovi zaplatit 321 tisíc, rozhodl už Městský soud v Brně. Amerfo se zaplacením peněz nesouhlasilo, proto se odvolalo. Jelikož se případ nedostal k soudu, Amerfo nepovažovalo sumu, kterou Müller požadoval za své služby, za adekvátní. „Na odvolání trváme. Rozsudek městského soudu je jednostranný a tendenční. Posuzoval jen důkazy, které se mu do rozhodnutí hodily. Ty odporující naopak buď opomenul, zamlčel, nebo přešel,“ zdůraznil obhájce Amerfa Tomáš Němec.
Žalobci podle něj nepřísluší odměna, protože nenaplnil podmínky smlouvy. „Očekávali jsme, že s městem budou dlouhé soudní spory a podle toho také byla nastavena odměna. Celý proces byl ale hotový za půl roku. Navrhuji soudu, aby rozsudek zrušil a vrátil jej k projednání, nebo ho sám změnil,“ pokračoval Němec.
Lubomír Müller argumentoval tím, že práci, na které se obě strany domluvily, vykonal. „Mám za to, že soud rozhodnul správně. Ředitel firmy mi opakovaně odmítl zaplatit. Získal pro svoji společnost majetek v hodnotě šesti milionů a nezaplatil mi ani hotové výdaje,“ uvedl.
Soudce Jiří Vašíček po poradě s kolegy odvolání zamítnul a potvrdil rozsudek brněnského městského soudu. „Žalovaná strana zaplatí žalobci třicet tisíc korun za soudní výlohy. Dále zaplatí částku, kterou se dozví po vyhotovení rozsudku,“ oznámil.
SOUD: NENÍ DŮVOD KE KRÁCENÍ ODMĚNY
Podle soudu byly právní služby Müllera prokázány. „Činnost žalobce nebyla zanedbatelná. Podal žaloby, účastnil se dohody a vedl korespondenci nebo vystupoval v televizi. Obě strany podepsaly smlouvu a žalobce svoji část naplnil. Soud naznal, že není ani důvod ke krácení odměny,“ dodal soudce Pavel Mádr.
Pro firmu, která zaměstnává okolo osmdesáti hendikepovaných, znamená rozhodnutí soudu problém. „Z rozsudku jsme zklamaní a v šoku. Na počátku jsme nabízeli Müllerovi dvě stě tisíc jako smír. Teď po nás chce okolo půl milionu, které budeme muset zaplatit. Pokusíme se peníze splatit ve splátkách, jestli to půjde. Jinak nám hrozí i exekuce, což by odstartovalo náš konec,“ přiblížil Paleček.
Několik zaměstnanců už jsme museli propustit a budou následovat další. Zaměstnanci shendikepem se nyní ve Franz Kafka Špitál v Brně starají o více než padesát žen a dětí, které uprchly z oblasti ukrajinského Charkova. Současně ministerstvo práce a sociálních věcí spolku odebralo příspěvek na mzdy zaměstnanců ve výši dvou milionů korun,soud ještě není u konce.
ŠIMON HERMAN