Migranty převážela skupina především přes Maďarsko, Slovensko a Česko do západních zemí, nejčastěji do Německa. Kriminalisté případ vyšetřovali kromě Brna také v Praze a Mladé Boleslavi. Provedli pět domovních prohlídek, devět prohlídek jiných prostor a pozemků. Následně obvinili devět cizinců z účasti na organizované zločinecké skupině a organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Kriminalisté rovněž zajistili tři vozy.

Migranti na Břeclavsku. Ilustrační foto.
VIDEO: Více pokusů na zelené hranici. Policistům z jihu Moravy pomáhají drony

Kriminalisté se věcí začali zabývat v létě loňského roku. Na základě prokázaných převozů lidí měli obvinění svojí činností získat několik milionů korun. „Dosud vyšetřovatelé odhalili asi sto třicet případů převezených migrantů, nicméně je předpoklad, že se tento počet navýší," oznámil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. K převozům osob měla skupina využívat své krajany.

Hlavnímu organizátorovi hrozí až dvanáctileté vězení, ostatním členům skupiny o dva roky méně. „Je třeba dodat, že obvinění se ke své trestné činnosti téměř bez výjimky doznali a uvedli, že se převozy začali zabývat od jara loňského roku," sdělil Ibehej. Pět obviněných je nyní ve vazbě.

Obnovené kontroly na hranicích se Slovenskem. Policisté prohlížejí osobní a nákladní auta kvůli nelegálním migrantům, 5. října 2022
Převaděči jsou opatrnější. Většinu migrantů zadrží policie až v Česku

Při vyšetřování s krycím názvem PASS s detektivy z Národní centrály proti organizovanému zločinu spolupracovali také policisté z Útvaru rychlého nasazení, Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje, Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a Ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci.