Nápadná byla především drzost zlodějů. „Nestyděli se na člověka si počkat. Klidně mezitím na parkovišti snědli svačinu nebo slízali zmrzlinu. Situace se změnila, už to není jako dřív, kdy by zloději vykradli deset aut, aby našli něco cenného. Tihle šli třeba cíleně," popsal Řiháček.

Podívejte se na jeden z případů:
#video|7343122#

Zloději měli už nacvičený systém, jak auta rychle vykrást. Jeden případ se policistům podařilo natočit na kameru. „Mladší jednatřicetiletý muž se chodil dívat, co řidiči v autech nechávají, a hlídal. Jeho osmačtyřicetiletý komplic se potom do aut vkrádal," vysvětlil postup kriminalista Zdeněk Burian.

Krádeže v Brně
• Vykrádačům aut bylo 31 a 48 let.
• Vzali věci v hodnotě 800 tisíc korun.
• Starší z pachatelů byl už 15krát trestaný, mladšího zatkli dvakrát.
• Kradli v centru Brna, především v Šumavské ulici a na parkovištích.
• Kromě speciálních vylamováků používali i planžety k otevření aut.

Do auta se zloději dostali za několik vteřin. „Je to otázka šikovnosti, ale většinou to odpovídá rychlosti otevření dveří klíčem. Měli speciální nástroje, třeba vylamovák. Jejich byl podomácku vyrobený, dá se ale sehnat i na internetu," konstatoval Řiháček.

Dohromady dvojice nakradla věci za více než osm set tisíc korun. „Něco z toho jsme našli při domovní prohlídce, jeden z pachatelů měl u sebe plný cestovní kufr kradených předmětů. Vrátíme tedy věci za dvě stě tisíc korun," vysvětlil Řiháček.

Oba zloději, kterým hrozí až pět let ve vězení, už byli v minulosti trestaní. „Staršího z nich policisté zatkli patnáctkrát, jednou i v Rakousku. Jeho komplice jsme chytili dvakrát při řízení pod vlivem pervitinu," popsal Burian.