Na pachatele, který loni na jaře vstoupil do herny na brněnském autobusovém nádraží Zvonařka, do smrti nezapomene jeho oběť. Jedenačtyřicetiletý Zdeněk Kyněra sebral barmance peníze a ještě na ni vystřelil. Byť střílel „jen“ z plynové pistole, zohyzdil ženě tvář. V pondělí Kyněra stanul před brněnským krajským soudem. Kromě přepadení herny mu státní zástupce napočítal dalších sedmadvacet loupežných přepadení.

„Kyněrova kořist činila přes jeden milion korun. Peníze ale v této kauze nehrají až tak podstatnou roli. Při loupežných přepadení jednu ženu zohyzdil ve tváři, když na ni vystřelil plynovou pistolí z patnácticen­timetrové vzdálenosti. Druhá oběť se z jeho agresivního jednání doposud nevzpamatovala. Má stále posttraumatickou stresovou poruchu,“ řekl žalobce Jaroslav Kubeša. Za zvlášť brutální přepadení tak Kyněrovi hrozí až dvanáctiletý pobyt za mřížemi.

Kyněru dopadli policisté loni na podzim v Pelhřimově. Jen pár minut po loupežném přepadení. Tehdy utekl ze směnárny do sklepa vedlejšího domu a i s kořistí se tam schovával před policií. Při vyšetřování vyšlo najevo, že Kyněra neloupil poprvé. Jeho popis totiž odpovídal znakům jiných loupežných přepadení.

Muž si podle žaloby vybíral hlavně sázkové kanceláře, směnárny, bary a herny. Jeho oběťmi byly výhradně ženy. Jen v jednom případě zaútočil na prodavače v supermarketu Albert. K soudu přijel Kyněra rovnou z vězení. Tam si odpykává čtyřletý trest, který mu vyměřil jiný soud. Ve směnárně v Humpolci sebral pod pohrůžkou násilí dvaadvacet tisíc korun.

Zločinec tvrdí, že s přepadeními nemá nic společného. „Všechno to na mě navlíkla policie,“ zdůraznil před soudem. Jeho nevinu vyvracejí výpovědi svědků, kteří byli na místech činu. „Obžalovaného jsem viděl těsně před přepadením směnárny v Hodoníně. Dvakrát prošel okolo mé firmy. Pak jsem ho poznal až na policii,“ vzpomínal například Jiří Kundrata.

Hodonínskou směnárnu přepadl Kyněra hned po otevírací době. Aby ho nikdo nerušil, vylepil na vchodové dveře cedulku „Z technických důvodů zavřeno“. Přes hlavu si přetáhl punčochu a vtrhl dovnitř. „Vytrhl telefon ze zásuvky a sebral mi mobil. Pořád na mě mířil a chtěl peníze,“ prohlásila pracovnice směnárny Martina Klimková. S kořistí mohl být Kyněra spokojený. Odnesl si skoro čtvrt milionu korun.

Proces s lupičem bude pokračovat až do konce tohoto týdne. Předseda senátu brněnského krajského soudu Drahomír Drápal chce vyslechnout řadu svědků. Většinou těch, kteří se s Kyněrou setkali při přepadení tváří v tvář.