Podle státní zástupkyně Zuzany Zámoravcové důkazy jasně prokázaly, že muž zemřel v následku zranění způsobených útočníky. „Akce nebyla náhodná. Měli připravené nástroje k vloupání a pomůcky k maskování. Také měli věci na spoutání, museli tak počítat s fyzickým útokem,“ uvedla při závěrečné řeči státní zástupkyně.

Krajský soud v Brně muže poslal do vězení už v březnu loňského roku. Olomoucký vrchní soud ale rozsudek zrušil a případ mu vrátil, aby vysvětlil rozpory mezi znaleckými posudky, které popisovaly dobu a způsob úmrtí oběti.

Toto úterý tak před soudem vypovídali soudní znalci z oboru lékařství Miroslav Šafr a Petr Hejna, kteří zpracovali nový znalecký posudek. „Muž zemřel násilnou smrtí. Konkrétně udušením v důsledku zlomení žeber, zakrytí dýchacích cest a z důvodu, že byl spoután do nepříznivé polohy,“ přednesl Šafr. Zdůraznil také, že přesnou dobu úmrtí nelze určit.

Soudce Michael Vrtek použil jako důkaz také videozáznam z rekonstrukce činu. Simon Baier i Michal Cvan však událost popisovali rozdílně. Oba tvrdili, že oběť nechali v místnosti s tím druhým. Jozef Minár rekonstrukci odmítl. „S tím, co řekl Cvan, nesouhlasím. Budu si stát za tím, co jsem vypověděl,“ sdělil u soudu Baier.

Minár přiznal, že kradl, ale o důchodci v domě prý nevěděl. „Zvonil jsem a taky bouchal na dveře. Z komína nešel dým, proto jsem si myslel, že je dům prázdný. Cvan a Baier byli za zavřenými dveřmi ve vedlejší místnosti. Nevím, co tam přesně dělali, žádné výkřiky jsem neslyšel. O tom, že byl v domě další muž, jsem se dozvěděl až v autě, když jsme odjížděli pryč,“ vypověděl dříve u soudu Minár.

Obžalovaný Cvan u soudu projevoval lítost. „Moc toho lituji. Uvědomuji si svoji vinu a vím, že druhý trest odnětí svobody je pro mě poslední šance, jak se vrátit do normálního života,“ řekl už dříve trestaný muž.

Baier se v závěrečné řeči vyjadřoval podobně. „Šel jsem krást. Pána jsem poutal, ale je mi líto, jak to dopadlo. Pozůstalým se chci omluvit,“ řekl soudu.

Vrchní soud v Olomouci už dříve muže odsoudil za loupežné přepadení seniora v Lysicích na Blanensku. Za vraždu poslal Krajský soud v Brně Baiera na osmnáct let a Cvana na třiadvacet let do vězení se zvýšenou ostrahou. Minár byl odsouzen za loupež na osmnáct let.

Obhájci všech odsouzených se proti rozsudku odvolali. „Trvám na tom, že můj klient se nedopustil vraždy. Z důkazů podle mě nevyplývá to, co soud vyvodil,“ odůvodnil odvolání obhájce Cvana František Štourač.

JAN VOSTAL