Někdejší brněnský radní a zastupitel Paulczyňski dal na facebook a twitter snímek fotografa Víta Hassana ze sobotní pražské demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí před americkou ambasádou. "Pan ředitel zoo by si měl zkontrolovat klece s primáty," napsal ke snímku muže černé barvy pleti.

Za tento příspěvek, který byl později smazán, sklidil kritiku. A poslanec a šéf lidovců na něj kvůli tomu nyní k Městskému státnímu zastupitelství v Brně podal trestní oznámení. Příspěvek považuje za rasistický a nepřijatelný. "Současná vlna nenávisti na sociálních sítích je obrovská a už mě to opravdu štve. Proto jsem dnes podal trestní oznámení," napsal Jurečka.

Podle něj se každý, kdo podobnému chování jen přihlíží, stává spolupachatelem. "Příspěvek byl později smazán, když ho však předtím sdílely a komentovaly desítky lidí a počet jeho zobrazení byl tak patrně ve stech až tisících," tvrdí poslanec.

Kontroverzní tweet Petra Paulczyňského. Že jde o rasismus, jeho autor odmítá.Zdroj: Repro Twitter

Odpověď Paulczyňského, který byl v ODS od jejího založení v roce 1991 a později se členství vzdal, na sebe nenechala dlouho čekat. "Kůň je nebezpečný zezadu. Vůl zepředu. Ale blbec je nebezpečný ze všech stran," okomentoval trestní oznámení bývalý brněnský politik.

Deníku Rovnost řekl, že podle něj nejde o rasismus. "Hodnotil jsem výraz tváře a zlobu toho člověka. Pan Jurečka asi neví, že primáti jsme i my, lidé," uvedl Paulczyňski s tím, že se dál zatím nechce k věci vyjadřovat.

Podle brněnského právníka Richarda Nováka Jurečkovo trestní oznámení příliš šancí na úspěch nemá. "Já to nepovažuji ani za přečin, ani za přestupek. Jde o svobodný projev vůle pana Paulczyňského, který z pohledu právníka nemá nic společného s trestným činem," uvedl.

Podle něj se stává v poslední době módou podávat podobná trestní oznámení. "Kdyby měla státní zastupitelství řešit každé takové trestní oznámení, nebudou dělat nic jiného," míní Novák.

Premiér Andrej Babiš
Babiš chce zrušit brněnskou organizaci ANO. Vadí mu spojení s pochybnými kauzami