Někdejší brněnský radní a zastupitel Paulczyňski dal na facebook a twitter snímek fotografa Víta Hassana z červnové pražské demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí před americkou ambasádou. "Pan ředitel zoo by si měl zkontrolovat klece s primáty," napsal ke snímku muže černé barvy pleti. Paulczyňski obvinění z rasismu odmítl.

Po trestním oznámení Jurečky navrhlo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 potrestat Paulczyňského za hanobení národa a rasy čtyřměsíčním podmíněným trestem s ročním odkladem a peněžitým trestem 13 tisíc korun.

Soudkyně Šárka Šantorová však návrhu nevyhověla a trestní stíhání bývalého radního podmíněně zastavila s tím, že zkušební dobu soud stanovil na půl roku. "Obviněný se ve zkráceném přípravném řízení k trestné činnosti doznal a souhlasil s podmíněným zastavením trestního stíhání. Komentovanou fotografii sám z twitteru odstranil," odůvodnila soudkyně zastavení stíhání.

Petr Paulczyňski Deníku Rovnost řekl, že se přiznal jen k tomu, že příspěvek dal na sociální sítě. "Ke spáchání trestného činu jsem se však nepřiznal. Je mi totiž úplně jedno, jakou barvu pleti má muž na snímku, jestli je žlutý nebo černý. Moje vyjádření se týkalo zlostného výrazu v jeho tváři," zdůraznil bývalý brněnský radní.

Poslanec a předseda lidovců Jurečka, který má nyní dovolenou, se v pondělí nechtěl k rozhodnutí soudu vyjadřovat. "Musím si nejprve přečíst odůvodnění a pak se k tomu můžu vyjádřit," řekl Jurečka, který příspěvek považoval za rasistický a nepřijatelný. "Současná vlna nenávisti na sociálních sítích je obrovská a už mě to opravdu štve. Proto jsem podal trestní oznámení," napsal v červnu Jurečka.

Ani zmíněné státní zastupitelství verdikt soudkyně nekomentovalo, žádný z jeho vedoucích žalobců nebyl k zastižení.