Svou nečinností se měli podílet na předloňské smrti Vietnamce Hoanga Sona Lama. Za tu už musel do vězení jejich velitel Josef Srnský a sousedka ubitého muže Kateřina Slavíčková. Zbylé dva policisty ve středu soud potrestal tříletým vězením. Pět let navíc nesmí pracovat u policie, obecní policie a v armádě.

Podle soudu se policisté provinili usmrcením z nedbalosti. „Viděli totiž, jak Lama napadl Srnský a poté Slavíčková a nijak nezasáhli. Poraněnému muži ani nepřivolali lékaře a o útoku nikomu neřekli. Věděli přitom, že Vietnamec může po útoku zemřít,“ zdůvodnila rozsudek předsedkyně senátu brněnského krajského soudu Jaroslava Bartošová.

Policistům hrozilo za zneužití pravomoci veřejného činitele a usmrcení z nedbalosti až šestileté vězení. „Muži totiž napadení viděli a nijak nezakročili. Přitom to byla jejich povinnost. Dopustili se tak obou skutků, ze kterých jsou obžalovaní,“ tvrdil ve středu u brněnského krajského soudu státní zástupce Jan Megela. Podle senátu se ale Šimoník s Jarošem dopustili jen druhého činu.

Ve stejném případě přitom krajský soud loni oba muže odsoudil právě za zneužití pravomoci. „Odvolací senát Vrchního soudu v Olomouci ale upozornil, že jsme málo zkoumali, jaký měli Jaroš s Šimoníkem podíl na Lamově smrti. Správně podotkl, že bychom měli řešit zda se nedopustili také usmrcení z nedbalosti,“ vysvětlil změnu postoje žalobce.

Útok neviděli

Oba obžalovaní vinu popřeli. „Žádné napadení jsem neviděl. I když je pravda, že jsem při zákroku v Lamově bytě na chvíli odešel ven. Musel jsem zkontrolovat, jestli jsou dveře od domu otevřené, aby mohli dovnitř další policisté. Když jsem se ale vrátil na místo, nikdo o bití Vietnamce nic neříkal,“ vypověděl dvaatřicetiletý Šimoník.

Upozornil, že výjezdy při kterých policisté najdou někoho zraněného nebo se někdo poranění nejsou nijak výjimečné. „Vždycky ale voláme lékaře,“ podotkl Šimoník.

Podobně vypovídal také Jaroš. „Žádný útok na Lama jsem neviděl. I když je pravda, že jsem při zákroku několikrát z místa odešel, protože jsem vysílačkou mluvil s operačním. Takové hovory podezřelý nemá z taktických důvodů slyšet. Existuje o nich ale záznam, který je i ve spisu,“ řekl policista.

Už dřív u soudu uvedl, že po příjezdu do domu se mu zdál Lam v nepořádku. „Nabízel jsem mu proto přivolání lékaře, ale on to odmítl,“ dodal Jaroš.

Jeho obhájce Roman Šteffel upozornil, že Vietnamce po převozu do cely prohlédla lékařka záchranné služby. „Podle ní byl muž v pořádku. A když ona nepoznala, že Lamovi něco je, jak to mohli poznat obžalovaní?“ divil se advokát.

Soud však tvrzení obžalovaných neuvěřil a poslal je do vězení. Středeční rozsudek však nemusí být definitivní. Oba obžalovaní i státní zástupce se mohou odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.