V domě v Kovalovicích na Brněnsku se střílelo ve druhé polovině července. Podle obžaloby Krška zavraždil muže, který bydlel ve společném domě s ním, jeho dcerou, a čtyřmi vnoučaty necelé čtyři roky. Že na muže vystřelil, byl podle něj důsledek jeho chování. „Já už jsem to nezvládal, nedalo se to vydržet. Byl agresivní, nadával mi, všechno mu na mně vadilo. Že jsem starý, neslyším, že špatně chodím. Choval se ke mně takhle pořád," řekl u soudu Krška.

Obžalovaný má zdravotní problémy, kvůli kterým nedokáže chodit bez podpory, má slabý sluch a špatný zrak. Ostraha mu proto musela pomáhat při chůzi.

Problémy s dceřiným druhem měla podle Kršky i jeho vnučka, která kvůli jeho výhrůžkám odešla z domu. U soudu bude vypovídat příště.

Obžalovaný tvrdí, že v den vraždy se díval na televizi, když musel najednou nezbytně na záchod. Aby nemusel chodit daleko, rozhodl se malou potřebu vykonat před domem. „Když to uviděl dceřin přítel, začal mi nadávat a křičet, že jsem hajzl, že mi v tom vymáchá nos. V rozčílení mě drápl do nosu," popsal Krška svoji verzi situace, která předcházela vraždě.

Následně ze svého pokoje vzal pistoli a tři náboje. Ve dveřích do kuchyně pak namířil na muže zbraň. „Když mi nepřestával vyhrožovat a nadávat, picnul jsem ho mezi oči. Bylo to impulzivní chování v afektu, nechtěl jsem ho zabít," hájil se Krška v úterý u soudu.

Muže chtěl podle jeho slov jen zastrašit tím, že vystřelí do stropu. Po tom, co postřelil přítele své dcery, chtěl prý obžalovaný obrátit zbraň proti sobě. Z rukou mu ji ale vytrhl jeho vnuk. Krška pak čekal na příjezd policie.

Jednoranovou pistoli obžalovaný koupil někdy před čtyřiceti lety na burze a povolení k jejímu držení neměl. Střílel kdysi sportovně. V minulosti nebyl nikdy trestně stíhán.

Nyní je Krška ve vazbě. „Soud rozhodl, že ponechává obžalovaného ve vazbě také z důvodu jeho momentální situace, kdy nemá stálé bydliště," uvedla soudkyně Andrea Svobodová.

Další líčení jsou naplánovány na příští týden, kdy mají vypovídat svědci z domu v Kovalovicích. K řízení se připojily i matka a sestra poškozeného, jako odškodné požadují celkem čtvrt milionu korun.


Sedmasedmdesátiletý Leoš Krška obžalovaný z vraždy na Brněnsku u Krajského soudu v Brně.Zdroj: DENÍK/Attila Racek

Foto: DENÍK/Attila Racek

AUTOR TEXTU: ZUZANA KOČIŠOVÁ, ČTK