„Obžalovaný si dlouho nevyzvedl soudní obsílku. Dostala se k němu teprve před třemi dny. Soud tak nedodržel zákonnou lhůtu pěti dní a Horyna tedy přijít ani nemusel,“ sdělila mluvčí brněnského městského soudu Gabriela Stočková. Líčení soudce Martin Hrabal odročil až na 5. ledna.

Filozof a religionista Horyna měl podle obžaloby v průběhu pěti měsíců vyhrožovat smrtí svému kolegovi Jaroslavu Hrochovi. Některé emaily odešly i z počítače v jeho kanceláři, kvůli tomu ho také policie obvinila. Odesílatel dopisy protkal nacistickou tematikou a vulgaritami. Výhrůžky stupňoval, a Hrochovi dokonce sliboval smrt nebo zmrzačení. Detailně mu pak popisoval, jak zemře. Důvod odesílání výhrůžných dopisů policie zatím nezná. Horyna se k tomu zatím nevyjádřil.

Samotná fakulta se k výhrůžkám staví neutrálně. „Dokud soud nevynese rozsudek, musíme vyčkávat. Pokud Horynu odsoudí, budu muset tento fakt řešit. Jak, to už zkonzultuji s právníkem,“ konstatoval děkan filozofické fakulty Josef Krob. Oba profesoři zatím stále působí na fakultě a učí své studenty.

Hrocha podpořilo na padesát jeho kolegů z filozofické fakulty v čele s Miroslavem Balaštíkem a Jiřím Voráčem. Žádný z pedagogů nepůsobí přímo na katedře filosofie, kde pracuje Hroch s Horynou. „Vedení fakulty ani akademický senát nereagovali na nastalou situaci. Podle nás je nepřijatelné, aby tuto šílenou záležitost neodsoudili. Učíme zde etiku a nedodržujeme základní hodnoty. Proto jsme alespoň napsali otevřený dopis,“ prohlásil Balaštík.

V dopise vyjadřují svou solidaritu s Hrochem. „Jako vaši kolegové rozhodně odsuzujeme veškeré výhrůžky, útoky i ústrky, kterým jste vystaven, a vyslovujeme Vám tímto svou plnou podporu a sounáležitost,“ stojí v textu.

Z dopisu na podporu profesora Hrocha:

Vážený pane profesore,

známe Vás jako slušného a čestného člověka.

Jsme hluboce znepokojeni výhrůžnými a vulgárními dopisy, jež Vám byly opakovaně zasílány po dobu několika měsíců. Považovali jsme za samozřejmé, že vedení fakulty, její akademický senát i domovská katedra jednoznačně odmítne tento odsouzeníhodný čin a vyjádří Vám solidaritu. Bohužel se tak nestalo.

Jako Vaši kolegové rozhodně odsuzujeme veškeré výhrůžky, útoky i ústrky, kterým jste vystaven, a vyslovujeme Vám tímto svou plnou podporu a sounáležitost.


Celou verzi dopisu najdete ZDE (Microsoft Word)