Horyna posílal podle obžaloby v roce 2009 kolegovi z Masarykovy univerzity Jaroslavu Hrochovi emaily, ve kterých mu vyhrožoval i smrtí. Soud první instance ho letos v únoru odsoudil k padesátitisícové pokutě. Odvolací senát ale rozsudek zrušil a vrátil k dalšímu projednání.

Městský soud teď musí znovu předvolat soudního znalce z oboru kybernetiky. „Obhajoba dostala jeho posudek jen jeden den před hlavním líčením. Nemohla se tedy na jeho výslech dostatečně připravit,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Karel Hortík.

Soud také doplní dokazování výslechem dalších svědků, které navrhla obhajoba. K hlavnímu líčení se tak dostaví například i Horynův kolega Radim Brázda, kterého Hroch původně obviňoval z posílání výhružných dopisů. „Dříve jsem s ním měl konflikty. Už jednou mi do očí vyhrožoval, že se mi něco stane,“ uvedl Hroch.

Emaily odcházely podle IP adresy z Horynova domácího počítače i z jeho kanceláře. Obžalovaný ale celou dobu u soudu svou vinu popíral. Bránil se tím, že se za něj někdo vydával a e-maily posílal jako hloupý vtip. „Žádný z důkazů jasně neprokazuje, že jsem výhrůžky psal já. K mému počítači v práci se mohl dostat téměř kdokoliv, nemám ho zaheslovaný. Také je možné, že mou IP adresu zpracoval nějaký hacker a pak z ní posílal emaily,“ hájil se Horyna.

Proto také obhájce Vladimír Kristýn žádal v odvolání výslech svědka Jaromíra Pavlince, který v roce 2009 pracoval na fakultě jako správce sítě. „Měl by potvrdit nebo vyvrátit, jestli mohl někdo do korespondence vstoupit a vydávat se za mého klienta,“ prohlásil Kristýn. Tvrdil také, že soud první instance vydal rozsudek předčasně na základě nedostatku přímých důkazů. Soudce byl podle něj ovlivněný přílišným zájmem médií. Proto rozhodoval jednostranně. Po odvolacím senátu požadoval proto obhájce vrácení případu městskému soudu.

Opačný názor měla na případ krajská státní zástupkyně Dagmar Veverková. „Nezjistila jsem žádné pochybení nebo nezajištění dostatečně obhajoby. Rozsudek se odkazoval na závěry znaleckého posudku z oboru kybernetiky, který byl jasný a podrobný,“ řekla státní zástupkyně. Důkazy doporučované obhajobou jsou podle ní naprosto zbytečné. Navrhovala proto potvrdit rozsudek Městského soudu v Brně.

Horyna měl poslat kolegovi devět výhružných dopisů. Hrozby stále stupňoval. „Hrochovi například psal, že ho zbijí tak, až z něj poteče hnus. V dalších emailech stálo, že si má dávat pozor na přechodech. V jednom z posledních textů uvádí, že stačí jedna injekce v trolejbusu, celkové ochrnutí a Hroch shnije zaživa,“ sdělil v rozsudku soudce městského soudu Martin Hrabal.

Jednáním profesora se už zabývalo i kolegium děkana Filozofické fakulty. Po prvním rozsudku v únoru ho vyloučilo z z vědecké rady a z ediční komise fakulty. „Děkan Josef Krob okamžitě ukončil Horynovo členství v obou orgánech. Vedoucí katedry filozofie Jan Zouhar mu navíc pozastavil výuku povinných kurzů,“ potvrdila ve čtvrtek mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Profesor tak může nadále vyučovat pouze nepovinné předměty.

O dalším postupu rozhodne vedení fakulty až když soud vynese pravomocný rozsudek. Z univerzity ale Horynu pravděpodobně nepropustí.

ČTĚTE TAKÉ: Děkan vyloučil Horynu kvůli mailům z vědecké rady