Jednu z největších soudních síní Justičního paláce v brněnské Rooseveltově ulici zaplnili v pátek dopoledne přívrženci zakázaného hnutí Národního odporu.

Na lavici obžalovaných před Městským soudem v Brně usedlo šest z osmi mladých mužů, kteří loni v květnu uspořádali v centru města prvomájový průvod. Ten kvůli symbolům, které propagují hnutí k potlačování práv a svobod občanů okamžitě po jeho zahájení zakázala radnice městské části Brno-střed. A následně několikasetčlenný dav rozehnali policejní těžkooděnci.

Z propagace hnutí, která potlačují lidská práva, se u soudu zpovídají nejradikálnější příznivci Národního odporu. Státní zástupce zažaloval hlavního organizátora pochodu Tomáše Plicku a jeho bratra Michala, Martina Franka, který je prodejcem oblečení oblíbeného mezi neonacisty značky Thor Steinar, invalidního důchodce Tomáše Kebzu, Antonína Nedvěda a Jiřího Tůmu. U začátku hlavního líčení chyběli ještě další dva obžalovaní, Michal Bílek a Radek Komár.

„Muži zorganizovali pochod pod záštitou hnutí Národního odporu. To je neonacistická organizace a ministerstvo vnitra ji zakázalo. Obžalovaní navíc nesli v průvodu prapory a transparenty se zakázanou symbolikou. Kebza, měl navíc na svém těle vytetované neonacistické znaky,“ přiblížil obžalobu státní zástupce Jan Lata.

Za Kebzu, který má tělo potetované symboly Třetí říše, se postavila jeho advokátka Klára Slámová. „Za to, že nosí na krku závadný znak, ho už potrestal soud v Praze. Mého klienta nelze stíhat a soudit za tutéž věc dvakrát,“ zdůraznila Slámová. Podle ní je tetování trvalé a odstranit se nedá. „Co by měl dělat? Obrousit si ho? Je to přece jeho tělo a může si s ním dělat, co se mu zlíbí,“ doplnila obhájkyně.

Výslech obžalovaných mužů trval jen necelou čtvrt hodinu. Ani jeden se nechtěl k žalobě vyjadřovat a každý využil svého práva odmítnout výpověď. „Nechápu, proč zažalovali zrovna mě. Na videozáznamu z pochodu jsou demonstranti, kteří nesli transparenty Národního odporu. Ti ale u soudu nejsou,“ zlobil se například Jiří Tůma, který se hlásí k Ochranným sborům Dělnické strany.

Spor kvůli znalci

Jablkem sváru mezi žalobou a obhajobou je bývalý soudní znalec a specialista na extremismus Miroslav Mareš. Obhajoba totiž nesouhlasí s jeho znaleckým posudkem.

„Posudek je účelový a Mareš je podjatý. Na prvomájový průvod si ho pozvala radnice a na základě jeho připomínek byla demonstrace ukončena. Navíc už není v seznamech znalců, protože se z nich dobrovolně vyškrtnul,“ upozornil advokát Jiří Bílý. Právník navíc soudu navrhnul, aby si nechal vypracovat posudek z oboru symboliky a heraldiky. „Na vlajkách Národního odporu nejsou barvy Třetí říše, ale barvy císařského Německa. Červená, bílá a černá barva je také na standartě Toga,“ doplnil Bílý.

Klára Slámová si k Marešovi také neodpustila poznámku. „Existují záznamy, že byl Mareš v devadesátých letech minulého století v Německu. Tam hajloval a zpíval nacistické písně. Navíc v posudku, který vypracoval k tomuto případu, vůbec nic nevysvětlil a odkázal na zprávy ministerstva vnitra. Ty navíc spoluvytvářel,“ řekla Slámová.

Mareš se k větám obhájců nechtěl vyjadřovat. „Figuruji v tomto případě jako člověk, který vypracoval znalecký posudek. Proto se nebudu k věci jakkoliv vyjadřovat,“ uvedl Mareš, který vyučuje na brněnské Fakultě sociálních studií Masarykovy university.

Řádně ohlášený pochod

Průvod tvářící se jako oslava prvního máje nešlo podle tehdejšího tajemníka radnice Brno-střed Radovana Novotného zakázat. „Pliska jej řádně ohlásil. Trasa pochodu měla vést od hlavního nádraží přes Malinovského náměstí na Moravské náměstí a zpět k vlakovému nádraží po náměstí Svobody. Když se na průvod sjeli lidé s transparenty Národního odporu, chtěl jsem, aby je schovali. To neudělali, takže jsem ohlášený pochod zakázal,“ řekl Novotný.

Zatrhnuté pochodování neonacisty rozzlobilo. Místo toho, aby se tehdy rozešli, střetli se s policejními těžkooděnci. Ti demonstranty vytlačili až k Denisovým sadům, kde použili vodní dělo a slzný plyn.

Soud odročil hlavní líčení na druhou polovinu října, kdy vyslechne soudní znalce. Včetně Miroslava Mareše.