Ústavní péče u dvou a žádost o vytvoření znaleckých posudků u tří svěřenců slavkovských pěstounů Rosnerových. To byly návrhy většiny účastníků pěstounského řízení, které se dnes odehrálo u Okresního soudu ve Vyškově.

Stanuli proti sobě manželé Rosnerovi se svým právníkem Patrikem Girglem a vyškovská státní zástupkyně Barbora Vrzalová – Jančíková, slavkovská sociálně pracovnice Veronika Čadilová a praví rodiče některých adoptivních dětí Rosnerových.

Terezie, Růžena, Dominik, Michal a Patrik. Pět svěřenců, o které dnes bojovali Rosnerovi. Rozhodnutí padlo ve čtrnáct hodin.

Soud nařídil Michalovi a Patrikovi ústavní výchovu. Růženě, Terezii a Dominikovi ne. Zůstanou u Rosnerových.

Vyškovská státní zástupkyně i pracovnice odboru sociálních věcí slavkovské radnice byly podle všeho přesvědčené, že děti by neměly zůstat u pěstounů. „Trestní řízení prokázalo u některých známky syndromu týrání. Proto u Terezie, Růženy a Dominika navrhovala vytvoření znaleckých posudků. U zbylých dvou, Patrika a Michala, ústavní péči. Rosnerovi podle mě nejsou způsobilý k výchově dětí,“ uvedla Vrzalová – Jančíková.

Zajedno s ní byla i Čadilová. I přesto, že zájem o Patrika, který je teď v brněnském diagnostickém ústavu, projevila jeho pravá matka. „S Patrikem jsme se viděli včera jen krátce. Nevěděli jsme o sobě devět let. Ale věřím tomu, že na řečech o týrání něco bude. Proto bych si k sobě klidně Patrika vzala,“ vysvětlila Ludmila Holubová.

Ovšem potom, kdy slyšela návrh státní zástupkyně, obrátila. „Souhlasím s tím, aby zůstal v ústavní péči. Asi to pro něj bude nejlepší,“ odpověděla Holubová na dotaz vyškovského soudce Petra Doležela, jaký návrh má ona.

Jak také soudce uvedl, doporučení účastníků řízení nemusí brát v žádném případě v úvahu při svém rozhodování. „Záležitost trestního řízení, která prokázala známky syndromu týrání, jde mimo pěstounskou věc. Nemusím je tedy vůbec brát v úvahu.“ informoval Doležel.

Manželé Rosnerovi za sebou mají stání u soudu ve věci opatrovnictví. Z návrhů účastníků řízení jsou rozčarovaní. Shodně říkají:

O děti jsme se vždy starali. Ale to teď nikdo nevidí

Se strachem ve tvářích a patrnou nervozitou vstupovali dnes ráno manželé Rosnerovi ze Slavkova u Brna do soudní síně Okresního soudu ve Vyškově.
„Doufáme, že to dopadne v náš prospěch, jde přece o naše děti,“ uvedla Blažena Rosnerová. Počáteční optimismus se ovšem po vznesení návrhů dalších účastníků řízení takřka rozplynul.

Jaké jsou teď vaše pocity?
Co můžeme dělat? Všechno, co jsme řekli, je v podstatě špatně. Všichni jsou proti nám. Nevíme, jak soud rozhodne. Jsme napjatí, nervózní.

Státní zástupkyně je přesvědčená, že nejste způsobilí k výchově svých svěřenců. Navíc prý výsledky znaleckých posudků odhalily známky syndromu týrání…
Myslím, že kdyby byly děti týrané, chovaly by se úplně jinak. Dáváme jim všechno, co můžeme. Když byly v Kociánce, těšily se na nás, domů.

Ve svých výpovědích jste uváděla, že chcete dětem zajistit sociální pracovnici, která by za nimi docházela domů. Navrhli vám to někdy zaměstnanci slavkovského odboru sociálních věcí.
Nikdy s tím za námi nepřišli. S dětmi jsme jezdili do různých poraden, když se vyskytly potíže. To ale nikdo nevidí, nikdo na to nebere ohledy.

Jak často k vám pracovnice ze slavkovské sociálky chodily předtím, než jste skončili ve vazbě a vaše děti v ústavu?
Skoro vůbec. Nepamatuji si, že by k nám vůbec někdy přišly. Ale začaly chodit, když jsme se děti vrátily z Kociánky. Nikdy nám ale s ničím neporadily.

Stále doufáte, že soud dopadne ve váš prospěch?
Nic jiného nám nezbývá. Pokud nám zůstanou alespoň děvčata, Terezka a Růženka, s Dominikem, určitě to ještě dnes nějak oslavíme.

ON-LINE ZE SOUDNÍ SÍNĚ ZDE: