U krajského soudu v Brně v pátek stanul jedenasedmdesátiletý muž ze Znojemska. Podle obžaloby mezi roky 2005 až 2008 a roky 2012 až 2015 opakovaně pohlavně zneužíval dvě vnučky, které k němu do domu jezdily na návštěvu. „Obžalovaný využil chvil, kdy v domě nebyl nikdo jiný jen on a jedna ze dvou poškozených, přistoupil k nim a začal je osahávat na prsou i mezi nohama v úmyslu se sexuálně uspokojit,“ uvedl státní zástupce Ivan Hrazdira.

Jedna z poškozených trpí lehkou až střední mentální retardací, a proto si podle státního zástupce plně jednání obžalovaného neuvědomovala. „Jednou poškozené přikázal, aby se svlékla a došlo i k pohlavnímu styku,“ sdělil.

Obžalovaný svou vinu popírá. „Všechno si vymyslely. Obvinění kategoricky popírám. Žádného jednání, které je uvedeno v obžalobě, jsem se nedopustil,“ řekl.  

Hlavní líčení předseda senátu Miloš Žďárský odročil na 16. října. „Soud se odročuje za účelem zajištění navrhovaných svědků, znalců a jejich výpovědí,“ odůvodnil.

Obžaloba viní muže z trestných činů pohlavního zneužívání osoby mladší patnácti let a z ohrožování výchovy mládeže, ze zločinu znásilnění dítěte mladšího patnácti let a přečinu ohrožování výchovy dítěte. Obžalovanému hrozí pět až dvanáct let vězení.

TEREZA KOŠŤÁLOVÁ