Nejvíc strážníky zaměstnal muž, který v noci na čtvrtek seděl na hrázi brněnské přehrady. „Všimla si ho hlídka, která tam zrovna byla na obchůzce. Viděla, že muž má nohy spuštěné přes okraj hráze a naklání se nad přepad. Strážníci k němu proto opatrně přišli a po krátkém rozhovoru ho strhli na chodník,“ popsala zásah mluvčí brněnské městské policie Denisa Kapitančiková.

Protože muž špatně artikuloval a navíc měl nekoordinované pohyby, strážníci usoudili, že muž je pravděpodobně opilý. „Nakonec hlídce řekl, že se chce zabít a že se o sebevraždu už dřív několikrát pokusil. Hlídka proto zavolala záchranku a předala čtyřicetiletého muže lékařům,“ uvedla mluvčí.

Podobný případ řešili strážníci i předevčírem. Rozrušeného třiatřicetiletého muže našli v parku v Uhelné ulici. „Seděl na lavičce a na první pohled bylo jasné, že je ve špatném psychickém stavu. Když se ho hlídka zeptala, jestli potřebuje pomoc, odpověděl, že mu není dobře a že má se léčí na psychiatrii,“ řekla Kapitančiková.

Hlídka si poté všimla, že muž má na předloktí dokonce starší řezné rány. Protože měli strážci pořádku strach o zdraví muže, zavolali na místo sanitu, která Brňana převezla do nemocnice.

Na vině je i počasí

V nemocnici skončil předevčírem i pětatřicetiletý Maďar. Strážníky na něj upozornil jeho zaměstnavatel. „Řekl, že muž už tři dny nepřišel do práce a navíc nebere mobilní telefon. Devětatřicetiletý Brňan proto dostal strach o život svého zaměstnance,“ informovala o případu mluvčí.

Brňan pak spolu se strážníky šel k zaměstnancovu bytu. „Muž po chvíli zvonění otevřel. Na první pohled bylo jasné, že není v dobrém psychickém stavu. Byl apatický, podvyživený a vůbec nekomunikoval. Hlídka proto na místo zavolala lékaře, který ho nechal převézt do nemocnice,“ dodala Kapitančiková.

Nárůst počtu podobných případů strážníci zaznamenávají každý podzim. „Souvisí to s tím, že je méně sluníčka. Lidé pak častěji podléhají depresím, což může vést až k pokusům o sebevraždu,“ upozornil psycholog Jiří Brančík.