Když hlídka mladíka našla, už byl v bezvědomí. Strážníkům se ho podařilo vzbudit a předat lékařům.
Případ není toto léto ojedinělý. Strážníci o prázdninách vyjížděli k víc pokusům o sebevraždu než ve stejném období loňského roku. Většinou jde o mladé lidi a velkou roli hraje alkohol nebo předchozí hádky. „V posledních několika týdnech se hodně zvýšil počet výjezdů k sebevraždám. V létě to není obvyklé,“ konstatoval mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák.

Podle psychologů to může být pouze náhoda. „Počty sebevražd stoupají na jaře a na podzim, kdy lidi častěji přepadají deprese. V létě ale podobná období nenastávají,“ řekl psycholog Jiří Brančík.

Dodal ale, že prázdniny můžou mít vliv na psychiku. „Příbuzní spolu tráví víc času a pak se mohou snáz pohádat. Lidé také častěji pijí alkohol. To jsou dvě vhodné podmínky pro demonstrativní pokusy o sebevraždu,“ uvedl Brančík.

Většina sebevražd skutečně nekončí smrtí. „V minulém týdnu vyjížděli záchranáři asi k patnácti případům pokusu o sebevraždu. Při třech z nich dotyčný zemřel,“ informovala mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Vyskočil z okna

Na začátku srpna zemřel například sedmatřicetiletý cizinec. Svůj život se rozhodl ukončit skokem z okna brněnského hotelového pokoje.
Německy hovořící muž po skoku dopadl na střechu pracovního přístavku hotelu. „Na místo proto jeli i hasiči, kteří ho po žebříku snesli dolů. Už ale nejevil známky života,“ sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Přivolaný lékař ještě muže oživoval. Po neúspěšných pokusech konstatoval smrt.

Na jistotu vsadil šestatřicetiletý muž, který se první srpnový den zastřelil v obchodě se zbraněmi v centru Brna. „Požádal prodavače, aby mu předvedl pistoli. Vytáhl náboj, který si přinesl. Zbraň nabil a na místě se zastřelil,“ popsal neobvyklou sebevraždu policejní mluvčí Bohumil Malášek. Podle policie tak muž řešil osobní problémy.

Mnoha sebevraždám předcházejí hádky mezi partnery nebo příbuznými. Na konci července například zavolala sedmadvacetiletá žena policisty do Žižkovy ulice v Brně. „Hlídka na místě zjistila, že se pohádala se svým o devět let mladším bratrem. Ten se pak postavil na římsu před zábradlí balkonu ve druhém patře a nechtěl slézt dolů,“ popsala situaci krátce po výjezdu mluvčí brněnské policie Andrea Straková.

Policisté mladíka z římsy nečekaně strhli zpět na balkon. Bránil se a chtěl opět přelézt zábradlí. Proto ho hlídka musela spoutat a skončil na psychiatrii.
Výhrůžky sebevraždou nesmějí podle psychologů lidé podceňovat. „Zvlášť pokud jde o člověka citlivého a jeho problém nebo konflikt s někým blízkým trvá už dlouho,“ vysvětlil Brančík.

Takový člověk by neměl trávit čas sám. „Je důležité být mu nablízku. Bavit se o jeho problému a donutit ho, aby vyhledal odbornou pomoc,“ řekl psycholog.

To ale lidé často nedělají. „Například krizové centrum v brněnských Bohunicích v létě nezaznamenalo narůst telefonátů sebevrahů na krizovou linku,“ zmínila mluvčí fakultní nemocnice v Bohunicích Anna Mrázová.