Už třináct let obtěžuje obyvatele brněnské Barvičovy ulice skládka, kterou si na zahradě svého domu udělala majitelka. Vedení městské části Brno-střed se několikrát snažilo problém řešit, ani jednou se mu to nepovedlo. Nedávno selhal poslední pokus – zbavit ženu svéprávnosti.

Krajský soud v Brně totiž rozhodl, že u ženy nejsou důvody pro zbavení právní způsobilosti. V minulém týdnu o tom informovala Liga lidských práv. „Dá se říct, že je to průlomový verdikt. Soud totiž shledal, že i když žena trpí duševní poruchou, není to automaticky důvod, aby byla zbavená svéprávnosti. Pokud vím, je to poprvé, co takto rozhodl krajský soud,“ upozornil právník Ligy lidských práv Maroš Matiaško.

Poslední možnost

Podle Ligy lidských práv chtěli úředníci zbavením právní způsobilosti získat nad nepřizpůsobivou ženou kontrolu. Mluvčí městské části Brno-střed Roman Burián s tím nesouhlasí. „Lidé si na ni neustále stěžovali a my jsme neviděli jinou možnost, jak jim pomoci. Všechny ostatní legální možnosti už jsme vyčerpali. Tohle byla poslední možnost,“ řekl Burián.

Soud se sporem zabýval pět let. Za tu dobu padlo několik rozhodnutí. Brněnský městský soud nejprve v roce 2005 vyhověl návrhu a zbavil ženu svéprávnosti. Odvolací soud však poté vrátil případ zpět k městskému, který v roce 2008 vynesl stejný výrok jako o tři roky dříve. Podle městského soudu totiž bylo zbavení právní způsobilosti jedinou možností, jak stabilizovat zdravotní stav psychicky nemocné ženy a současně zlepšit hygienické podmínky, ve kterých žije.

Krajský soud v Brně však letos rozhodl, že i když žena trpí paranoidní schizofrenií, není to důvod pro zbavení svéprávnosti. „Soud musí posuzovat, jestli takové opatření slouží opravdu k ochraně práv člověka. Opatrovník má za člověka s postižením dělat právní úkony a pomáhat mu při nakládání s majetkem. Nedovedu si však představit, že bude v tomto případě za ženu třeba uklízet zahradu,“ podotkla právnička Ligy lidských práv Zuzana Durajová.

Kauza psychicky nemocné ženy, která u domu hromadí odpadky, trvá třináct let. Podle sousedů tehdy začala se synem do domu a na zahradu nosit různé věci. Ať už šlo o staré oblečení či třeba o kelímky od jogurtů. „V tom nepořádku tenkrát dokonce žili potkani,“ poznamenal jeden ze sousedů. Lidé si proto začali na skládku u domu stěžovat na radnici.

Pokuty a exekutor

Úředníci městské části Brno-­střed dali ženě několikrát pokutu za narušení vzhledu obce. „Doufali jsme, že ji to přiměje, aby věci odklidila a nic nového už na zahradu nenosila. Nepomohlo to. Pokutu vždy nakonec zaplatila, i když ji k tomu několikrát musel přimět až exekutor. Odpadky na zahradě má pořád,“ řekl Burián.

Vedení městské části přitom nemohlo zahradu ani vyklidit. „Jednou jsme to udělali v jiném případě. Na vlastní náklady jsme nechali věci odvézt a nakonec museli zaplatit asi sedmdesát tisíc korun za zničený majetek,“ upozornil Burián.

Věci už přesto z ženiny zahrady několikrát zmizely. „Nevíme, kdo je nechal odvézt. Pokaždé se však brzy objevil další odpad,“ postěžovala si jedna ze sousedek psychicky nemocné ženy. Zasáhnout nemohou ani hygienici. Nepořádek na zahradě totiž podle nich neohrožuje veřejné zdraví.