Inspirace v akčních filmech stojí zřejmě za činem, který se rozhodli spáchat dva pachatelé v brněnských Žabovřeskách. Ani jeden ještě nevyrostl ze školních škamen, přesto se vydali krást. Kořist si nevybrali jen tak ledajakou. Ze sběrného dvora totiž chtěli odjet nákladním autem. Kriminální čin jim ale nevyšel. Jen několik metrů od místa činu duo školáků zadržela policie.

„Dvojici malých zlodějíčků možná inspirovaly filmové scény klasické gangsterky Bonnie a Clyde. Čtrnáctiletý chlapec a o rok starší dívka se proto v pondělí večer vydali za dobrodružstvím do sběrného dvora v brněnských Žabovřeskách,“ řekl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Mladí pachatelé si areál sběrného dvora vyhlídli ještě před zavírací dobou. Když zaměstnanci odešli, přeskočili plot a zkusili, zda je na dvoře zaparkovaná avie zamčená. Dveře nákladního auta se jim nepodařilo otevřít, a tak se rozhodli od ní najít klíče. Vypáčili zámek do kanceláře, kterou provozovatelé sběrného dvora měli provizorně udělanou v maringotce. Na jednom háčku uvnitř maringotky si všimli svazku klíčů. Jeden z nich byl také od starší avie.

Za volant náklaďáku sedla patnáctiletá dívka. Byla zkušenější a také o něco větší než chlapec, který pořádně ani nedosáhl na pedály. Zatímco se dívenka snažila nastartovat avii, o rok mladší komplic šel odemknout bránu od sběrného dvora. Jakmile byl výjezd volný, naskočil do kabiny a radoval se, jak se jim lup podařil. Jeho radost ale byla předčasná.

Slečně se sice podařilo náklaďák nastartovat, ale poté co se rozjela, netušila, že řídit avii není jen tak. Cesta malých zločinců tak neměla dlouhého trvání. Nezkušená řidička totiž bourala už v bráně sběrného dvora. Zastavila se i s autem o sloupek.

„Železnou konstrukci autem rozbila a když se jí nepodařilo vůz znovu nastartovat, spolu s komplicem z místa činu utekla. To už jí ovšem byli v patách policisté, kteří reagovali na telefonát všímavých lidí na linku 158. Bylo jim totiž podezřelé, že po zavírací době se ve sběrném dvoře někdo pohybuje,“ dodal Malášek.

Hošíka s dívkou, kteří se v útlém věku vydali na dráhu zločinu, policisté nejdříve vyslechli a pak odvezli k rodičům. Zatímco chlapci trestní stíhání nehrozí, protože nedovršil patnácté narozeniny, o dívku se ještě policisté zajímají. Zatím ji sice z ničeho nepodezírají, ale pokud by jí obvinili z trestného činu krádeže, může jí hrozit dokonce vězení. Pokud by byla dospělá, strávila by za mřížemi až tři roky. Protože je ale mladistvá, trest může být maximálně poloviční.