Řekl si o půl milionu. Sliboval podplatit svědky, aby dostal z vězení recidivistu, a část peněz si nechat. Plán advokáta Martina Rybnikáře ale nevyšel. Ve středu ho usvědčil Městský soud v Brně z podvodu a dalšího pokusu o stejný zločin a uložil mu tři roky vězení s pětiletou podmínkou.

„Polehčující okolnost byla, že Rybnikář ještě nebyl trestán. Přesto se jedná o závažné jednání, o to vážnější, že je advokátem a je činný v trestním řízení. Přesto jsme stanovili trest na spodní hranici sazby,“ uvedl předseda senátu David Otevřel.

Soud prokázal, že si Rybnikář vzal od svého klienta Lubomíra Jochmana pět set padesát tisíc korun na to, aby mohl uplatit svědky, kteří budou v jeho případu vypovídat. Zároveň se s Jochmanem domlouval na tom, že by další milion a půl použil na podplacení soudce.

Kromě tříletého podmínečného trestu musí právník Jochmanovi vrátit půl milionu korun, o které ho připravil, a zaplatit pokutu dalších sto tisíc korun. Rybnikář se proti rozsudku přímo na místě odvolal.

Případ začal Městský soud v Brně projednávat loni v říjnu. Ve vazbě skončil obžalovaný už loni v květnu poté, co na jeho podvody přišli vyšetřovatelé z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Rybnikář tehdy zastupoval Jochmana v řízení u Krajského soudu v Ostravě. Jochman si svůj šestiletý trest za podvod odpykává ve věznici v Kuřimi.

Ve středu Městský soud v Brně vyslýchal ještě dva svědky z Útvaru zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování. Ti museli odpovídat na otázky obhajoby ohledně odposlechů v místnosti kuřimské věznice, kde se obžalovaný Rybnikář scházel se svým klientem Jochmanem. Právě nahrávka, kterou technicky zajišťovali policisté z Útvaru zvláštních činností usvědčila Rybnikáře z podvodu.

„Nahrávka byla pořízena prostřednictvím prostorového mikrofonu, který byl umístěný na zdi v rohu místnosti tak, aby nebyl vidět,“ upřesnil jeden z vyslýchaných svědků Stanislav Hájek. Obhajoba se při jeho výpovědi i v závěrečných řečech snažila dokázat, že tato nahrávka byla zfalšovaná.

„Podle dvou znaleckých posudků ta nahrávka není autentická. Když ji totiž srovnali s nahrávkami, které pořídili souběžně ve vedlejší, druhé místnosti, časy stejných zvuků se rozcházely až o šest vteřin,“ uvedl před soudem Rybnikář a poukázal na to, že nahrávku mohli zmanipulovat právě zaměstnanci z Útvaru zvláštních činností, kteří měli při převozu možnost ji zfalšovat.

„To bychom ji mohli zfalšovat i my tady na soudě nebo státní zástupce. Teoreticky je možné všechno, ale nikdy jste neupozornili na někoho konkrétního, kdo by vám chtěl uškodit. Chybí motiv takového jednání,“ upozornil obhajobu Otevřel.

BARBORA FIALOVÁ
VANDA KRATOCHVÍLOVÁ