Krajský soud potvrdil dřívější verdikt Okresního soudu pro Brno-venkov. Proti rozsudku se tehdy Štýbl odvolal. „Jediné, co měníme, je výše odškodnění pro matku a babičku mrtvé ženy. Částka je mnohem vyšší než je obvyklé,“ vysvětlil předseda odvolacího senátu Aleš Flídr.

Štýbl již dříve u soudu uznal chybu a omluvil se. „Raději bych tam ležel já místo mrtvých dětí,“ řekl.

Přístup Štýbla vyzdvihl i soudce. „Oceňuji, že odsouzený chodil k soudům a cítí vinu. Většina obžalovaných se v podobných případech soudním líčení vyhýbá. Je to slušný člověk, který nebyl doposud trestán a ani nespáchal žádný přestupek,“ uvedl Flídr.

Nehoda a soudní jednání
- Loni v červenci nedal Petr Štýbl v dodávce blízko Tvarožné přednost v jízdě. Srazil se s osobním autem. Zemřela žena a její dvě děti. Otec rodiny byl vážně zraněn.
– Okresní soud pro Brno – venkov potrestal muže čtyřmi lety vězení. Navíc mu uložil zaplatit pozůstalým odškodné téměř čtyři miliony korun. Proti trestu se Štýbl odvolal.
- Krajský soud v Brně čtyřleté vězení potvrdil a zvýšil odškodné, které musí odsouzený muž zaplatit. Částka teď převyšuje pět milionů korun.

Loni v červenci nedal Štýbl poblíž Tvarožné na Brněnsku jako řidič dodávky přednost v jízdě. Smetl auto se čtyřčlennou rodinou. Nehodu na místě nepřežila devětadvacetiletá matka s tříletou dcerou. Šestiletý chlapec zemřel později v nemocnici. Nehodu přežil pouze otec rodiny. Utrpěl však vážná zranění.

Nehoda stále ovlivňuje život pozůstalých. „V rodině je ticho, ani děti nekřičí. Když od nás odjíždí švagr, nikdo nemává z auta, protože je tam stále smutno,“ sdělil bratr usmrcené ženy.

Odsouzenému hrozilo od jednoho do šesti let vězení. „Okolnosti neumožňují, aby byl trest nižší nebo podmíněný,“ přiblížil Flídr .

Sám soudce řekl obžalovanému, že trest může být zkrácen. „Již ve třetině trestu můžete žádat o podmínečné propuštění. Viny se však ve vězení nezbavíte. Se zkušenosti vím, že slušné lidi to trápí ještě roky,“ řekl odsouzenému Flídr.

Štýbl se k potvrzujícímu rozsudku krajského soudu odmítl vyjádřit. Může ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

ONDŘEJ KALOUD