VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Švagrová Monyové: Ingr ji roky týral

Brno /AKTUALIZOVÁNO, ONLINE/ – Boris Ingr manželku spisovatelku Simonu Monyovou léta týral. A to i před jejich společným synem. Ze ženy tahal jen peníze a ta se ho velmi bála. Vypověděla to v pátek u Krajského soudu v Brně manželka bratra zavražděné spisovatelky Dana Urbánková. Ingrovi hrozí za vraždu ženy až osmnáctileté vězení.

17.2.2012 7
SDÍLEJ:

Manžel spisovatelky Simony Monyové Boris Ingr u Krajského soudu v Brně.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Vážení čtenáři, páteční soudní líčení začalo v 8.45 hodin, po celou dobu jsme jej sledovali online. Více pod článkem.

Urbánková se teď s mužem stará o sedmiletého syna Ingrových. „Simona se mi svěřovala, že ji muž bije. Dokonce jsem ji i vezla do nemocnice, když jí vyrazil zuby," upozornila Urbánková.

V den vraždy, 3. srpna, byla také chvíli v domě, kde k činu došlo. „Seděla jsem se Simonou a další kamarádkou Gabrielou Ondráškovou na zahradě, když Ingr přišel. Přelezl plot od sousedů. Spisovatelka by ho totiž dovnitř jinak nepustila,“ řekla Urbánková.

Domluvil se pak se synem, že ho půjde uspat. „Monyové se to nelíbilo, ale nechtěla se hádat před sedmiletým chlapcem. Tak ho pustila dovnitř. Mě se nelíbila myšlenka, že s ním bude v domě sama. Řekla ale, že to bude v pořádku. Krátce na to jsem odešla,“ prohlásila Urbánková.

O neštěstí se dozvěděla od Ondráškové. „Volala mi, že v domě je policie,“ dodala švagrová zavražděné.

Ta totiž byla v době vraždy na zahradě domu, kde se vše odehrálo. Slyšela hádku manželů, ale pak Monyová zavřela dveře do domu a kamarádka se už nedostala dovnitř.

Podle obžaloby napadl Ingr ženu nejdříve nějakým tupým předmětem. „Uhodil ji do hlavy. Pak ji opakovaně bodal kuchyňským nožem po celém těle. Způsobil jí mnohačetná poranění. Po několika minutách žena zemřela,“ popsala útok státní zástupkyně Iveta Eichlerová.

Manželé se v té době už rozváděli. „V červnu jsem se odstěhoval do pronajatého bytu. Chtěl jsem se ale k manželce vrátit,“ vypověděl Ingr. Dodal, že si z večera nic nepamatuje.

Policisté a záchranáři pak našli v domě Monyovou ubodanou a jejího muže venku v triku celém od krve. On sám měl také bodná poranění a zlomeniny. Obojí si způsobil sám, když se pořezal a dvakrát vyskočil z okna. Ženě už nemohli lékaři pomoci.

ONLINE

14:21 - Mezi probíranými listinnými důkazy by mohl dnes soud přehrát i záznam telefonátu na tísňovou linku, který operátor zaznamenal krátce po vraždě. Na jeho základě pak k domu vyjeli záchranáři. Jak se již včera vyjádřila psychiatrička Holanová, volal Ingr.

14:14 - Soudní zapisovatelka už opět vpustila státní zástupkyni, obhájce i zástupce poškozených do soudní síně. Dveře označuje bílý papír s nápisem, že veřejnost je stále vyloučena z jednání.

14:12 -
Psychiatrička se pozastavovala nad tím, že se nikdo nezajímal o psychický stav Simony Monyové. "Muž ji týral, ale všichni se pozastavují nad jeho psychikou," konstatovala Klabusayová.

14:00 -
Po dvou hodinách skončil výslech psychiatričky Michaely Klabusayové. Předsedkyně senátu Kancírová opět přerušila na deset minut hlavní líčení. Veřejnost ale dovnitř stále nesmí. Pravděpodobně teď bude soud provádět listiné a další důkazy.

13:10 -
Lékařka Michaela Klabusayová, která se několik let starala o psychiku Simony Monyové, už před soudem vypovídá hodinu. U dveří sálu se zrovna vystřídala justiční stráž.

12:14 -
V prostoru před soudní síní čeká už jen několik novinářů a manžel vyslýchané svědkyně. Původně zaplněný prostor se postupně vylidňuje.

12:05 -
I čtení listiných důkazů, které má následovat po výslechu psycholožky, má být podle předsedkyně senátu s vyloučením veřejnosti. Prostor pro závěrečné řeči také prý ještě dnes nevyhlásí.

11:54 -
Hlavní líčení s Borisem Ingrem pokračuje. Do soudní síně, kam v tuto chvíli veřejnost nesmí vstoupila jako svědkyně psycholožka, u které se několik let léčila Simona Monyová.

11:23 -
Předsedkyně senátu Kancírová ukončila výslech psychiatra Zahradníka. Hlavní líčení přerušila na dvacet minut. Další průběh hlavního líčení bude s vyloučením veřejnosti. Soud bude pravděpodobně vyslýchat soudní znalkyni, která vyšetřovala syna Monyové a Ingra.

11:14 -
Podle psychiatra bral Ingr loni v červenci a srpnu dva až tři druhy antidepresiv, léky na spaní a preparát, který má zabránit nadměrnému pití alkoholu. "Celou dobu neměl kvůli tomu vůbec pít," konstatoval Zahradník. Když se Ingr na takovou kombinaci léků napil alkoholu, mohlo by mu být podle lékařů zle a mohl být malátný.

10:59 -
Naposledy byl Ingr u psychiatra dva dny před smrtí jeho ženy. "Choval se stejně jako předchozí sezení. Vyprávěl mi o soužití se ženou. Popisoval mi problémy se spánkem. Měl jsem strach, aby nespáchal sebevraždu," řekl Zahradník.

10:56 -
Před soud teď předstoupil lékař Petr Zahradník. Ingrův psychiatr, který ho léčil před vraždou. "Navštívil mě v červnu 2011. Uvedl, že se od září chce léčit u psychologa, který ale v létě neordinuje. Měl strach, že začne pít víc alkoholu. Nasadil jsem mu kvůli tomu léky," uvedl Zahradník. Byl u něj na třech sezeních.

10:50 -
Na konci výslechu Urbánkové zamumlal Ingr poslední otázku. "Je syn v pořádku?" zajímal se. Mluvil potichu, jako by měl strach, že mu to předsedkyně soudu zakáže.

10:44 -
Podle švagrové spisovatelky neměly špatné výsledky jejího manžela na detektoru lži moc velký vliv na její rozhodnutí říci manželovi, aby se odstěhoval. Opustit ho prý chtěla již dlouho kvůli jeho násilnému chování a jejímu strachu z něj. "Už s tím člověkem nechci mít nic společného," konstatovala o Ingrovi u soudu Urbánková.

10:33 -
Urbánková potvrdila, že Monyová si po rozchodu s Ingrem pořídila domů alarm. Chodíval tam pravidelně i bodyguard.

10:15 -
Ingr byl podle jeho švagrové na spisovatelce finančně závislý. "Neustále mu dávala nějaké peníze. Na dluhy, splátky, všechno. Byla hodně štědrá," uvedla Urbánková.

10:11 -
Podle Urbánkové pustila Monyová Ingra do domu jen kvůli synovi. "Obžalovaný přišel na zahradu přes plot sousedů. Jinak by ho dovnitř nepustila. Bavil se se synem a slíbil mu, že ho uspí. Simona se k manželovi před dítětem chovala normálně, tak mu nakonec svolila," řekla příbuzná.

10:01 -
Monyová prý si Ingrem žít nechtěla již delší dobu. "Dlouho o tom mluvila, ale měla ho ráda. Potřebovala něco, aby ji to přešlo. Hlavním důvodem k rozchodu bylo hodně negativních věcí v posledních měsících soužití, které si prožila," řekla Urbánková. Dodala, že nápad jít na detektor lži, byl nejdříve Ingrův. I tento neúspěch pak prý také přispěl k rozchodu.

9:52 -
Monyová prý dlouho tajila, že ji Ingr týrá. "Nechtěla hlavně, aby to věděly děti. My jsme si ale byly hodně blízké, chodívala jsem tam na kafe téměř denně. Přestala mi to tajit asi před šesti lety, když mě poprosila, abych jí odvezla k ošetření do nemocnice poté, co ji muž zbil," vypověděla Urbánková. V nemocnici podle Urbánkové doktor poznal, že Monyová nespadla, ale je zbitá. "Stejně mu ale tvrdila opak, nechtěla to nahlásit na policii," sdělila svědkyně.

9:48 -
Podle Urbánkové se Monyová Ingra bála. "Vyhrožoval jí, že nejmladšího společného syna i spisovatelčiny starší syny sprovodí ze světa. Chtěl Simoně ublížit a věděl, že přes děti se mu to určitě povede," prohlásila Urbánková.

9:44 -
Urbánková seděla s Monyovou a další kamarádkou Gabrielou Ondráškovou na zahradě, když tam Ingr dorazil. Šel uspat syna. "Nelíbilo se mi, že tam bude Simona s Ingrem sama. Tak jsem řekla Ondráškové, ať mi zavolá, když bude problém a odešla jsem," uvedla Urbánková. Později ji kamarádka volala, že Ingr vyskočil z okna a spisovatelka ho jde zkontrolovat. Druhý telefonát už ji informoval o tom, že je v domě policie. "Jela jsem tam, chtěla jsem vzít syna Monyové k nám domů. Nejdříve mě tam nechtěla policie pustit, ale pak mi řekli, co se stalo," řekla Urbánková.

9:35 -
Nejdříve chce soud vyslechnout manželku bratra Simony Monyové Danu Urbánkovou. Ta byla v den vraždy také chvíli v domě spisovatelky.

9:21 -
Obžalovaný se hájí tím, že kdyby si chtěl vymýšlet, spíše by zkonstruoval historku o tom, že ho jako první napadla manželka Monyová. "Bohužel je to tak, že si nemůžu vzpomenout. Rád bych, ale nejde to," konstatoval Ingr.

9:17 -
Ingr se vrací k včerejší výpovědi soudní znalkyně psychiatričky Marty Holanové. Znovu upozorňuje, že si opravdu na nic nepamatuje, i když odbornice tvrdila opak.

9:09 - Předsedkyně senátu Dana Kancírová zahájila třetí den procesu s Borisem Ingrem obžalovaným z vraždy manželky spisovatelky Simony Monyové. Ingr si vzal slovo a vyjádřil se k přítomnosti medií v jednací síni. Uvedl, že zprávy, které se k němu dostaly z medií, jsou zkreslující.

Autor: Zuzana Valíková

17.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Matěj Hollan.
2

Debata politických rivalů táhne. Kapacitu sálu zaplnily rezervace

Příprava nových obchodů před bohunickou nemocnicí.
1 8

Pro milion pacientů otevřou před nemocnicí nové obchody. Bez smažených jídel

Hromadné nehody a dlouhé kolony. Řidiče potrápily namrzlé silnice

Jižní Morava - Drobné srážky, pomačkané plechy, ale i hromadné nehody komplikující hustou pondělní ranní dopravu. Auta se srazila v Brně v Hradecké ulici ve směru od města na Svitavy i ve směru do centra. U Černé Hory na Blanensku se srazila čtyři osobní a jedno nákladní auto. Policisté tak musí odklánět dopravu na Blansko, ve směru od Brna začíná objížďka už u Lipůvky. Řidiči tam proto musí počítat s dlouhými kolonami.

ONLINE ROZHOVOR: Ptejte se ředitele Českého rozhlasu Brno Jaromíra Ostrého

Jižní Morava – Před čtyřmi lety se vrátil do Brna z pozice šéfredaktora Dvojky Českého rozhlasu. Jako ředitel Českého rozhlasu Brno má za sebou čtyři roky bez přestávky a teď právě pracuje na rozdělení brněnského a zlínského studia.

Otevře největší retro muzeum v republice. Sběratelem se stal při zařizování bytu

Brno - Přes deset tisíc předmětů z padesátých až osmdesátých let si lidé prohlédnou od dubna příštího roku v brněnském obchodním centru Futurum. Jedenatřicetiletý Radim Blaško tam chce otevřít jedno z největších retro muzeí tohoto druhu v České republice.

AKTUALIZOVÁNO

Kometa padla 3:4. Body jí sebral 5 minut před koncem její bývalý útočník Kvapil

Brno – Nejhorší možný scénář pro Kometu, nejlepší pro Marka Kvapila. Ještě v dubnu s brněnským týmem slavil s pohárem pro vítěze extraligy, o sedm měsíců později zařídil bývalým spoluhráčům jejich třetí porážku v řadě. Kometa padla v Liberci ve 23. kole soutěže 3:4. „Bylo to super. Ve finále je ale jedno, jestli šlo o gól proti Kometě nebo komukoliv jinému, podstatné jsou tři body,“ těšilo dvaatřicetiletého útočníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT