Závěrem tohoto týdne patrně padne verdikt soudu nad sedmatřicetiletým Ukrajincem, který vloni v létě cestou na ohňostrojový festival u brněnské přehrady při potyčce zabil mladého Roma. Muž je obžalovaný z vraždy, tvrdí ale, že šlo o sebeobranu. Skupinka tří mladíků v čele se zabitým Romem jej totiž po předchozí hádce napadla.

Oba poškození v prosinci u soudu přiznali, že na cizince fyzicky zaútočili. Spor byl ale podle nich vyprovokovaný a použití nože nepřiměřené. Podle státního zástupce Petra Bejšovce by případ mohli pomoci objasnit tři muži. „Jde o nezávislé svědky, kteří měli možnost incident sledovat a podle zjištění vyšetřovatelů nejsou žádným způsobem svázáni ani se stranou obžalovaného ani s poškozenými," řekl Bejšovec.

Brněnští strážníci zastavili řidiče pod vlivem alkoholu.
VIDEO: Opilý řidič jel Brnem s autem plným lidí. Zastavili ho strážníci

Očití svědci budou u Krajského soudu v Brně vypovídat ve čtvrtek dopoledne. Odpoledne bude líčení pokračovat výpověďmi soudních znalců z oboru psychiatrie a soudního lékařství. Poslední zmíněný znalec se bude mimo jiné vyjadřovat i k případným zraněním, která mohla při potyčce hrozit obžalovanému.

Soud bude dále pokračovat i v pátek. Předsedkyně senátu Dita Řepková podle svých slov nechce případ kvůli jeho citlivé povaze nijak prodlužovat. „Předpokládám, že ve čtvrtek dokončíme dokazování a v pátek bychom mohli přejít k závěrečným řečem. Případně i k vyhlášení rozhodnutí," řekla už dříve soudkyně.

Z obou jednání budeme průběžně přinášet informace.

V obchodě v Orlí ulici v Brně našli kontroloři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce sušenky s THC.
Prodej sušenek v Brně s vysokou koncentrací THC. Jen dekorace, brání se výrobce

Obžalovaný muž je od konce loňského srpna stíhán na svobodě. O jeho propuštění z vazby rozhodl už na konci července brněnský Městský soud. Proti tomuto rozhodnutí ale podal státní zástupce stížnost. Krajský soud následně rozhodnutí městského soudu potvrdil.

Mluvčí městského soudu Petra Láníčková Deníku potvrdila, že soudce rozhodující o vazbě se s právní kvalifikací činu jakožto vraždy neztotožnil. Rozhodující soudce v této fázi řízení ale není oprávněn trestný čin překvalifikovat, to přísluší orgánům činným v přípravném řízení. Podle Bejšovce je posouzení míry nutné obrany velmi složitá právní otázka. Za klíčové proto považuje právě čtvrteční jednání.

Technické muzeum v Brně otevře ve středu 24. ledna novou výstavu s názvem  Ariel v českých zemích.
Motorky a stylový luxus. Legendární Ariely ukazuje Technické muzeum v Brně