Hudečkovi hrozilo až deset let vězení, podle soudce Zámečníka však nešlo o trestný čin. „Švagr se mohl kdykoliv pustit. Obžalovaný se rozjel pomalu, podíval se i do zpětných zrcátek. Muže ve tmě nemohl vidět. Nemůže být tedy za následky činu odpovědný. Udělal všechno, aby se příbuznému nic nestalo," zdůvodnil soudce Zámečník rozhodnutí senátu krajského soudu.

K podobnému závěru dospěl krajský soud i předloni a muže zprostil obžaloby. Vrchní soud v Olomouci ale rozsudek zrušil a překlasifikoval ho na usmrcení z nedbalosti. „Obžalovaný byl tenkrát odsouzen na rok vězení s podmíněným odkladem na osmnáct měsíců," připomněl soudce.

Případ ve faktech:• tragická nehoda se stala 26. 12. 2013 v Olešnici na Blanensku
• Hudeček vezl opilého švagra domů, ten se chytil kliky auta a běžel s ním
• opilý upadl, rozbil si hlavu a zemřel
• Hudečkovi hrozilo až deset let vězení
• rozsudek ještě není pravomocný

Poté, co rozsudek potvrdil Vrchní soud v Olomouci, se Hudeček dovolal k Nejvyššímu soudu, který rozsudek zrušil a případ vrátil zpátky do Brna.

Rozhodnutí ještě není pravomocné. „Podle mého názoru šlo jednoznačně o ublížení na zdraví z nedbalosti, v tomto případě nevědomé. Navrhuji tedy podmíněný trest odnětí svobody," řekla v závěrečné řeči státní zástupkyně Iveta Eichlerová.

Obžalovaný toho, co se stalo, u soudu litoval. „Je to tragédie. Byl bych rád, kdyby už tohle všechno skončilo. Zemřel švagr, můj dobrý přítel," řekl Hudeček.

Vše začalo na rodinné oslavě v prosinci, kde jeho příbuzný vypil velké množství alkoholu. Hudeček pak večer na nátlak rodiny švagra odvezl domů. Jela s nimi i Hudečkova přítelkyně.

Když dorazili, opilý je zval na návštěvu k sobě. Odmítli, protože se chtěli vrátit za malým synem. „Obžalovaný věděl, že je příbuzný nebude chtít nechat odejít, proto zamkl dveře auta," uvedl Zámečník.

Podle státní zástupkyně Eichlerové se nemusel řidič rozjíždět a švagra mohl doprovodit až do domu, aby tím zabránil nehodě. „Navíc musel muže za autem vidět," řekla.

S tím nesouhlasil obhájce Lubomír Kincl. „Nefungovala tam pouliční lampa, byla tma. Svědci, kteří poskytovali zraněnému první pomoc, si museli posvítit přistaveným autem," poukázal obhájce.

Hudeček u soudu dřív tvrdil, že touto tragickou událostí už ztratil přítelkyni. „Přišel jsem také o skvělý vztah s její rodinou. Pokud půjdu do vězení, pozbudu i byt a práci," vypověděl.