Deník o začátku řízení informoval už o den dříve. Svědkyně byla v době sporu přítelkyní napadeného muže, za kterým přišla čtveřice lidí kvůli obchodu s drogami. Vyděšená žena se podle svých slov tehdy ukryla v mezipatře.

„Slyšela jsem výstřely a to, jak přítel křičí bolestí. Potom útočníci z bytu odešli. Vevnitř jsem našla kaluž krve a přítele, který ležel na zemi a držel se za pusu,“ popsala svědkyně.

Přepadení ženy v Brně na Dornychu.
VIDEO: Pokus o znásilnění v Brně. Ženu zachránili řidiči, muž se sexuálně léčil

Zraněný na ženu křičel, že ho přepadli a jmenoval přitom jednoho z útočníků. Skupinu tvořili podle obžaloby tři muži a jedna žena.

Přítelkyně zraněného zavolala záchranku, incident pak začala řešit policie. Při výpovědi žena později uvedla, že než do bytu vešla, slyšela, jak jeden z mužů oběti vyhrožoval, že ji zabije.

Nebyla si ale schopná konkrétně vybavit, jestli mluvil cizím jazykem nebo česky s přízvukem. Slyšela taky hlas ženy, která pobízela ostatní k odchodu. „Asi se bála, že přijedou policisté,“ řekla svědkyně.

Zdroj: MP Brno

Pachatelé se podle soudního znalce Michala Zeleného dopustili na oběti hrubého násilí. „Muž utrpěl dvě střelné rány, na jeho těle byly známky úderů obuškem a baseballovou pálkou. Střelec opakovaně mačkal spoušť. Střela nevyšla napoprvé, takže neměl kontrolu nad tím, kam oběť zasáhne,“ vyjádřil se Zelený.

Jestli zůstanou muži trvalé následky, ještě není jasné. „Aktuální informaci o tom, jestli bude mít poškozený trvalé následky, nemám. Vycházím jen ze stavu, který byl v době podání obžaloby,“ informoval státní zástupce Petr Bejšovec. Následky bude podle něj možné vyhodnotit až po roce nebo dvou po útoku, žalobce Bejšovec je ale nepředpokládá.

Při požáru v ulici Rumiště v Brně se zranilo šest lidí.
Požár na Rumišti v Brně: žhář je ve vazbě, hrozí mu dvacet let za mřížemi

Z loupeže a porušení domovní svobody jsou v současné době obžalovaní čtyři lidé. Ve středu s nimi začalo hlavní líčení, ve čtvrtek se konal soud s obžalovanými Tomášem Cvečkou a Denisou Weberovou. Zbylí dva obžalovaní, Mihály Zub a Oleksand Tsap, přiznali už ve středu před soudem vinu.

Svědkyně při výpovědi popřela, že by kdy u svého přítele viděla návykové látky, nebo že by jí je nabízel. Právě mužovo obchodování s drogami bylo ale údajně důvodem, proč se skupina vloupala k němu domů.

Jaký byl motiv?

Podle výpovědi obžalovaného Cvečka vstoupila čtveřice 15. ledna tohoto roku do bytu oběti, která jim podle jeho slov předtím prodala nekvalitní drogy. Když jim muž nechtěl vydat náhradu, fyzicky ho napadli.

Za loupež hrozí podle trestního zákoníku až dvanáct let vězení. Řízení se Cvečkem a Weberovou soud odročil na říjen, o výši trestu obžalovaných Tsapa a Zuba rozhodne na začátku září.

KLÁRA HRBÁČKOVÁ

Zdroj: Jaroslav Krupka, Jakub Vítek