Související články v pravém sloupci

Michal Rusňák půjde do vězení na deset let a musí zaplatit pokutu půl milionu korun, bývalá lékařka Alena Kubáčová stráví osm let za mřížemi a musí také zaplatit pokutu ve výši půl milionu korun.

Soudkyně Jaroslava Bartošová Kubáčovou také zbavila práva pracovat jako lékařka. „Zneužila svého postavení a dopustila se trestného činu podvodu. Škoda, kterou svým jednáním způsobila státu je velmi vysoká,“ řekla při rozsudku Bartošová.

Pět obviněných půjde do vězení na tři až pět let. „Všichni jsou vinni, že s úmyslem obohatit se, zneužili sociálních dávek a falšovali potvrzení o pracovní neschopnosti,“ řekla soudkyně. Tomu se však Kubáčová bránila a ze soudní síně odcházela nespokojená. Její advokát podal ihned proti rozsudku odvolání. „Jsem opět úplně otrávená. Je to výsměch. Já jen léčila a nic za to nedostávala,“ bránila se odsouzená Kubáčová.

Státní zástupce byl naopak spokojen, protože mu dala soudkyně za pravdu. Mírně nesouhlasil jen s výší náhrady škody. „Myslím si, že měli být zbaveni části majetku všichni se sedmi obviněných. Nejen Rusňák s Kubáčovou. Všichni dohromady si totiž přišli skoro na třináct milionů,“ řekl státní zástupce Rudolf Misák, který trval na vině Kubáčové, ačkoli pětašedesátiletá žena tvrdila opak.

Případ jednoho z největších podvodů proti České správě sociálního zabezpečení, zaměstnával soud už od letošního ledna. Podle žalobce se podnikatelé Miroslav Badi a Juraj Karala spolu se svým zástupcem Michalem Rusňákem obohacovali na úkor státu. K tomu jim měla pomáhat lékařka Alena Kubáčová falšováním neschopenek.

„Rusňák, Kubáčová a Badi spolupracovali od dubna 2006 do prosince 2007. Rusňák a Badi uzavřeli smlouvy na pracovní poměry s lidmi, u nichž věděli, že nebudou v jejich firmách nikdy pracovat. Pak je přihlásili k nemocenskému pojištění a požádali lékařku Kubáčovou, aby zaměstnancům vystavila neschopenky,“ uvedl v obžalobě státní zástupce.

Na základě potvrzení o pracovní neschopnosti vyplácela Městská správa sociálního zabezpečení v Brně „nemocným“ lidem, kteří však nepracovali, peníze. Část odevzdali falešným zaměstnancům, ale většinu si nechali. Měsíčně si tak čtyřiatřicet „mrtvých duší“ přišlo na nemocenské zhruba na třicet tisíc korun. „Jsem přesvědčený, že kdyby vyšetřovatelé skupinu neodhalili a neposlali je do vazby, pokračovali by ve svém jednání a státní kasu připravili o mnohem více peněz,“ doplnil státní zástupce Misák.