Až dvanáctileté tresty si může ze středečního hlavního líčení u brněnského krajského soudu odnášet šestice obžalovaných mužů. Ti se podle žaloby představovali jako vyšetřovatelé a elitní detektivové z Útvaru na odhalování organizovaného zločinu. Ve skutečnosti to ale byli vyděrači, kteří ze svých obětí mámili takzvané výpalné. Tedy značné sumy peněz za to, že jim nikdo v blízké budoucnosti neublíží.

Na lavici obžalovaných dohnala žaloba za trestný čin vydírání nejen údajnou hlavu gangu Marcela Kotlára, ale i jeho komplice. Patří k nim Simon Dycha, Julius Kanči, Vlastimil Lakota, Aleš Vomela a D.V. Každý měl v příběhu svou roli a při vydírání bohatých obchodníků svůj úkol. Například Simon Dycha tvrdí, že ostatní „jen vozil na místa činu, připravoval uniformy a nedostal z kořisti ani korunu“.

Profesionálové

Průkaz detektiva z kriminálky a policejní uniforma vzbudily důvěru u šesti lidí, kteří sedli na lep gangu vyděračů. „Obžalovaní kontaktovali šest lidí, po kterých požadovali různě vysoké částky. Scénář byl většinou stejný. Přišli za náhodně vybraným podnikatelem, kterého upozornili, že mu v brzké době zavolá neznámý člověk a bude chtít peníze,“ popsala vydírání státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová.

Lidé s tučnými konty dostali strach a chtěli s falešnými kriminalisty spolupracovat. Obžalovaní totiž u nich vzbudili důvěru i tím, že vystupovali velmi profesionálně. „Představili se například jako major Jánošík, plukovník Grégr nebo kapitán Šubrt. Pak přinutili vydíraného člověka, aby jim dal peníze, jež později předají mafii,“ přiblížila Zámoravcová finty vyděračského gangu.

Plán měl trhliny

K žádnému předání peněz mafii ovšem nedošlo. Naopak. Gang si peníze ponechal. Propracovaný plán jim zřejmě moc nevycházel. Z obsáhlého soudního spisu totiž vyplývá, že fintě s fingovaným organizovaným zločinem uvěřil pouze jeden podnikatel. Ten předal „detektivům“ pětimilionové výpalné. Kam se peníze poděly, policisté nikdy nezjistili.

Gang doplatil na dva podnikatele, kteří si setkání s údajnými policisty nenechali pro sebe a obrátili se na skutečné kriminalisty. To později pomohlo k odhalení celé skupiny. Muži vinu po celou dobu procesu popírají a před soudem nechtěli vypovídat. Podle rad svých zkušených právníků vsadili na taktiku mlčenlivosti.