Dvojice se seznámila v roce 2013, kdy zastupitel oslovil Bílka kvůli pozemku v Neumannově ulici v brněnských Pisárkách. Otradovec tehdy dědici nabídl, že mu pomůže získat pozemek, který byl psaný na jeho otce. Bílek mu později udělil plnou moc, která zastupiteli umožnila jednat s úřady.

Poté však Otradovec pozemek převedl díky plné moci na sebe. „Zplnomocnění přitom bylo určené jen pro zastupování v dědickém řízení," upozornil advokát Bílka Zdeněk Joukl.

Otradovec se nyní u soudu hájí tvrzením, že se s Bílkem dohodli na darování pozemku s odstupným deset tisíc eur, což je v přepočtu asi tři sta tisíc korun. Pozemek má ale podle odhadců cenu mnohonásobně vyšší, počítají i s více než dvěma a půl miliony korun.

Před soudem ve čtvrtek vypovídal vídeňský advokát Filip Sternberg, kterého důchodce vyhledal kvůli radě. „Řekl mi, že ho kontaktoval Otradovec a navíc ho navštívil a přemlouval k dědickému řízení. Řekl jsem mu, že není povinen to řízení zahajovat a varoval jsem ho před podepsáním plné moci bez konzultace se mnou," vypověděl před soudem advokát. Sternberg navíc řekl, že je Bílek jakožto starší člověk ovlivnitelný. „Otradovci jsem později napsal, aby se dále neangažoval, a aby před úřady nevystupoval jako zástupce nebo důvěrník," doplnil Sternberg, který zastupitelovo jednání označil za pofidérní.

Přečtěte si také: Spor o pozemek: Bývalý občan nacistické říše na něj nemá nárok, tvrdí Otradovec

Přestože podle Sternberga ještě v září 2014 Bílek tvrdil, že plnou moc neudělí, v listopadu tak učinil. „Dozvěděl jsem se, že je také zahájené dědické řízení, kde ho podle notářky měl zastupovat synovec. Toho ale pan Bílek nemá. Pak jsem zjistil, že ho zastupuje Otradovec," dodal vídeňský advokát.

Obvinění ze zneužití špatného zdravotního stavu Otradovec už dříve odmítl. „Než jsem cokoliv podepsal, nechali jsme si právě pro podobné případy vypracovat lékařský posudek," sdělil tehdy.

Jak Deník Rovnost informoval, Otradovec chce přesvědčit soud, že Bílek nemá na pozemek jako bývalý občan nacistické třetí říše nárok. „Benešovy dekrety číslo dvanáct z 21. července 1945 mluví o konfiskaci majetku těm, kdo mají německou národnost, bez ohledu na státní příslušnost," uvedl už dříve.

U čtvrtečního soudu však potřebné dokumenty nepředložil a soud toto téma neprojednal. „Čím se soud bude nebo nebude zabývat, bylo určené předem. Toto nebylo na pořadu dne," doplnil ve čtvrtek Otradovec. Podrobnosti ale odmítl do konce soudního jednání komentovat.

Podle informací Deníku byla ale Bílkova matka Židovka, tudíž přihlášení k německé národnosti mohla být podle historika Vlastimila Schildbergera snaha ochránit syna před nacisty, nikoli podpora tehdejšího režimu. „Na pozemek má právo po matce," řekl historik.

Soud pokračuje 7. února.

• 2013: Tomáš Otradovec oslovil Georga Bílka s tím, že v Pisárkách je pozemek psaný na jeho otce.
• listopad 2014: Bílek Otradovce pověřil plnou mocí, aby vyřídil dědictví.
• leden 2015: Otradovec s plnou mocí podepsal darovací smlouvu a převedl pozemek na sebe.
• říjen 2015: Bílek podal na Otradovce trestní oznámení.
• říjen 2016: Policisté obvinili Otradovce z podvodu.
• prosinec 2016: Brněnský městský soud projednává spor Bílka a Otradovce.
• únor 2017: Městský soud bude pokračovat v rozplétání kauzy.