ČTK to ve středu bez dalších podrobností řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.

Panchártek prý žádal o úplatek 150.000 až 200.000 korun. Tvrdil, že mu s přidělením bytu pomůže tehdejší člen bytové komise a zastupitel za ODS Jaroslav Jemelka. Soudy původně zprostily Jemelku i Panchártka obžaloby. Do případu pak vstoupila nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Na její popud Nejvyšší soud loni částečně zrušil rozsudek a nařídil nové projednání Panchártkova podílu na případu.

Napodruhé pak Městský soud v Brně Panchártkovo jednání označil za trestný čin a uložil mu pokutu. Odvolací Krajský soud v Brně verdikt potvrdil, stejně jako nyní Nejvyšší soud.

Panchártek bezprostředně po svém zatčení řekl policistům, že si nabídku na obchod s bytem vymyslel. Peníze od známé si prý chtěl nechat, protože byl ve finanční tísni. Jeho jednání se zájemkyní ale odvysílala televize Nova. Žena, která s Panchártkem i Jemelkou jednala, byla reportérkou.

V původním řízení městský i krajský soud dospěly k závěru, že se trestný čin nestal. Jemelka podle svých slov neměl v úmyslu přidělování bytů ovlivnit, chtěl jen na reportérku udělat dojem. Oba brněnské soudy tehdy uvedly, že pokud se korupčního jednání nedopustil Jemelka, nemohl se proti zákonu provinit ani Panchártek. Nejvyšší soud se však stejně jako Nejvyšší státní zástupkyně přiklonil k opačnému názoru.