Podle brněnského trestního senátu totiž upřel rumunský soud Příplatovi některá jeho základní práva. „Jednou ze základních podmínek uznání trestu je dodržení základních práv a svobod v daném procesu. Podle Úmluvy o ochraně lidských práv a svobod musí být obviněný mimo jiné okamžitě seznámen s obviněním v jazyce, kterému rozumí a má také právo na bezplatného tlumočníka. Tyto věci však rumunský soud porušil,“ odůvodnil rozsudek předseda trestního senátu Jaromír Papírník.

S tím, že rumunské orgány zacházely s Příplatou protiprávně, souhlasil nejen Příplatův obhájce Petr Novák, ale i státní zástupkyně Dagmar Veverková. „Uznání rumunského trestu by s ohledem na způsob vyšetřování a vedení soudu znamenalo porušení listiny základních práv a svobod,“ potvrdila Veverková.

To, že v kauze Příplata porušil rumunský soud základní lidská práva, potvrdilo brněnskému soudu několik svědků. „Na ambasádě jsme museli složitě zjišťovat, co se vlastně stalo. Přitom nás policisté měli ihned informovat. Případ byl evidentně silně zpolitizovaný. V Rumunsku bylo totiž zrovna před volbami,“ řekl tehdejší zaměstnanec českého velvyslanectví v Rumunsku Heřman Chromý.

Příplatu včerejší výrok brněnského krajského soudu potěšil. „Jsem nesmírně šťastný. Konečně se mohu v České republice volně pohybovat,“ prohlásil po vyhlášení rozsudku Příplata. Podnikatel však nemůže vycestovat ze země. Stále totiž platí mezinárodní zatykač, který na něj rumunský soud vydal.

Kauza Příplata se táhne už od roku 2000. Tehdy ho rumunští policisté obvinili, že se podílel na organizování vraždy odborového předáka Virgila Sahleanua z rumunského podniku Tepro v Jasech. Ten v té době privatizovali i podnikatelé z Veselí nad Moravou na Hodonínsku, mezi kterými byl také Příplata.

Podle manželky českého podnikatele Any Příplatové postupovali policisté od začátku protiprávně. „Přišli policisté, já sama napsala výslech. Pak teprve přišel vyšetřovatel. Přečetl si ho a řekl, že bych už nemusela vidět svého syna, roztrhl papír a řekl, abych napsala vše znovu,“ řekla Příplatová.

I přesto rumunský soud v roce 2005 odsoudil Příplatu k osmiletému vězení za přípravu vraždy. Příplatovi se ale ještě ten samý rok podařilo uprchnout do Česka. Rumunsko žádalo jeho vydání, v roce 2006 však soud v Brně rozhodl, že Příplatu do Rumunska nevydá.

Stížnost na postup rumunských orgánů řeší i Evropský soud ve Štrasburku. „Chci od Rumunska velké odškodné. Při procesu jsem totiž přišel o továrnu, kterou jsem privatizoval. Hlavně mi ale jde o mezinárodní očištění mého jména,“ uzavřel Příplata.