První z advokátů, Filip Králík, nechtěl komentovat, zda na jeho klienta byla uvalena vazba. Řekl ale, že jeho klientem je Horký. Mělo by jít o podnikatele Michala Horkého, kterého policie podle dřívějších informací serveru iROZHLAS.cz označuje za hlavu šestičlenné organizované zločinecké skupiny. Druhý advokát, Igor Veleba, potvrdil, že na jeho klienta byla uvalena vazba. Z důvodu ochrany soukromí jej ale nejmenoval.

„Zastupuji jednoho z obviněných, který byl vzat do vazby, v rámci ochrany soukromí nebudu identifikovat svého klienta," uvedl Veleba. Doplnil, že si ponechali lhůtu a že budou podávat odvolání.

Razie na magistrátu v Brně kvůli kauze s byty.
Kauza privatizace domů v Brně: policisté po razii obvinili sedm lidí a dvě firmy

O návrzích se rozhodovalo přímo v policejní budově v Příční ulici v Brně, kde jsou cely předběžného zadržení. Jména lidí, kterých se stíhání a potenciální vazba týkají, zatím nikdo oficiálně nepotvrdil. Před budovou stáli novináři, do budovy postupně chodili obhájci, věc ale nekomentovali, nebylo ani poznatelné, zda věc jejich klienta souvisí s úterní razií policie. Návrhy na vazbu sedmi lidí z případu totiž nejsou jedinými, kterými by se soud ve čtvrtek měl zabývat. Mezi advokáty byl například obhájce Richard Špíšek nebo Hugo Hubený. Ani jeden z nich nechtěl nic komentovat. Jednání o návrzích se vzhledem k počtu obviněných protáhlo do pozdních odpoledních hodin. Obvykle se jedním návrhem soud zabývá kolem 45 minut až hodinu.

Policejní razie

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali v Brně v úterý. Zadrželi deset lidí. Tři lidi později propustili na svobodu. Kriminalisté prohledávali prostory bytového odboru brněnského magistrátu, radnice městské části Brno-sever i Brno-Černovice, byli v Pískovně Černovice i u jednatele firmy Jiřího Hasoně (KDU-ČSL). O podání vysvětlení a přístup do kanceláře požádala policie také místopředsedu KDU-ČSL, dosavadního náměstka brněnské primátorky a kandidáta na ministra životního prostředí Petra Hladíka. Brno si dnes na ustavující schůzi zvolilo nové vedení vzešlé ze zářijových komunálních voleb, Hladík už náměstkem není, nebude ani v radě města.

Podle informací některých médií má kauza dvě větve. První se týká pokusu o ovládnutí městské společnosti Pískovna Černovice. Policejní prověřování v tomto mapuje především aktivity podnikatele Michala Horkého, kterého policie podle serveru označuje za hlavu šestičlenné organizované zločinecké skupiny, jež chtěla městskou společnost ovládnout. Druhá větev prověřování se týká opět Horkého a skupiny, která údajně za využití podvodného jednání a uplácení v privatizaci získala a následně se ziskem prodala bytové domy a byty, uvedl iROZHLAS.cz.

Lepší kontrola

Přidělování bytů v Brně je potřeba lépe kontrolovat a v případě, že někdo přeskočí další zájemce, je to nutné řádně odůvodnit. ČTK to dnes řekla nově zvolená brněnská náměstkyně pro bytovou politiku Karin Karasová (ANO) v reakci na nedávné policejní razie v Brně související s byty. Karasová chce více opravovat městské byty, stavět startovací byty pro mladé a malometrážní byty pro seniory, samoživitele nebo handicapované. Zároveň si v současné ekonomicky těžké době neumí představit, že by se zvyšovalo nájemné v městských bytech.

Policisté zasahovali v Brně před dvěma týdny ve spojitosti s přidělováním bytů na radnici Brno-střed, kde podle zpráv bývalého kontrolního výboru někteří zájemci v bodovém hodnocení přeskakovali jiné bez řádných důvodů, nebo lidé uváděli lživé informace. V souvislosti s byty a z dalších důvodů zasahovali policisté v Brně i v úterý, kdy byli na bytovém odboru magistrátu. "Ohledně razií mám informace hlavně z médií a potřebovala bych podrobněji vědět, čeho se to týká. Je ale potřeba přijmout systémové řešení, aby nebyla žádná pochybení," uvedla Karasová.

Razie na magistrátu v Brně kvůli kauze s byty.
Razie kvůli privatizaci domů v Brně: prohledávali kancelář náměstka Hladíka

Podle ní jsou pravidla pro přidělování nastavena dobře a transparentně, ale je potřeba je lépe kontrolovat. Bude proto apelovat na městské části, které mají většinu městských bytů na starosti. „Je potřeba lépe hlídat, komu se byty přidělují. A pokud někdo někoho přeskakuje, je nutné to lépe zdůvodňovat. Byty přiděluje bytová komise, dává stanovisko do rady, takže je tam několik lidí, přes které to jde. Je potřeba, aby byli ve střehu a dávali pozor, zda jsou uvedené informace pravdivé," řekla Karasová.


Sama v předešlých dvou volebních obdobích působila v roli starostky městské části Brno-Královo Pole. „Měli jsme případ na městské části, že byla rodina v krizi, takže jsme přidělili body, aby takříkajíc nezůstala na ulici. Situaci rodiny jsme ale prověřovali u sociálních pracovníků nebo ve zdravotnických zařízeních. Jsou to ale příklady zvláštního zřetele a v takové situaci přidělujeme byt například na dobu, než se situace vyřeší," uvedla Karasová příklad, kdy je možné, aby někteří zájemci přeskočili v pořadí jiné žadatele.

Petr Hladík z KDU-ČSL na archivním snímku.
Vedení lidovců projedná, zda setrvá u nominace Hladíka na ministerstvu

V bytové politice se dále hodlá zaměřit na rekonstrukce bytových domů. „Hodně mi leží na srdci oprava stávajícího bytového fondu. Mám informace z bytových komisí i od městských částí, že hodně bytů je prázdných a je potřeba je opravit. Bude to patřit mezi první věci, na které se chci podívat, proč se to nedělá a jak se to dá urychlit," řekla Karasová.

Patnáct procent bytů

Zároveň nesouhlasí s privatizací městských bytů. „Město Brno by mělo vlastnit asi patnáct procent z celkového počtu bytů na trhu v Brně, nyní jsme mírně pod tímto číslem," řekla Karasová. Brno vlastní zhruba třicet tisíc bytů, zbytek je v soukromém vlastnictví.

Kromě oprav chce proto Karasová stavět také nové byty. „Máme v koaliční smlouvě i ve volebním programu, že budeme nadále podporovat družstevní bydlení. Chtěli bychom ale také navýšit počet startujících bytů pro mladé rodiny, aby lidé zůstávali v Brně a nestěhovali se za hranice města. Plánujeme i stavbu malometrážních bytů pro single domácnosti, potřebné jako senioři nebo samoživitelky s dětmi a také pro handicapované," řekla Karasová.

V současnosti si neumí představit, že by se zvyšovala cena nájmů v městských bytech. „Toto volební období bude složité kvůli navýšení cen energií, proto nepředpokládáme, že by se navyšovaly ceny bytů. Nebudeme uplatňovat ani inflaci, proto pochybuju, že by dal někdo návrh na zvýšení cen nájmů," řekla Karasová. Dodala, že v městských bydlech převážně bydlí lidé, kteří nemají vlastní bydlení, ale také sociálně slabší.

Novou koalici v Brně vytvořila ODS+TOP 09, hnutí ANO, KDU-ČSL+STAN a ČSSD. Má 42 z 55 mandátů. V opozici je SPD s Trikolorou a Moravany, Piráti a Zelení s Žít Brno.